- پرتال رسمی خبر رسانی انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران - https://www.apchen.com -

آمریکا یک تبعه کنیا را به طراحی حمله ای مشابه ۱۱ سپتامبر متهم کرد


به گزارش خبرگزاری به نقل از رویترز، دادستان‌های ایالات متحده روز چهارشنبه (۹۹٫۹٫۲۶) اعلام کردند که یک شبه نظامی متولد کنیا را به جرائم مرتبط با تروریسم از جمله توطئه برای هواپیماربایی با هدف اجرای حمله‌ای به سبک حمله یازدهم سپتامبر (۲۰۰۱) به اهدافی در خاک خود متهم کردند.

دادستان‌های فدرال در منهتن نیویورک و همچنین وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کردند که «چولو عبدی عبدالله» سی ساله در ژوئیه ۲۰۱۹ در کشور فیلیپین دستگیر و روز سه شنبه (۹۹٫۹٫۲۵) به ایالات متحده منتقل شد تا برای شش اتهام فدرال مرتبط با تروریسم محاکمه شود.

به گفته دادستان‌های آمریکا، این تبعه کنیا به نیابت از گروه تروریستی الشباب- مستقر در سومالی- قصد انجام این حمله تروریستی ادعایی را داشت.

وزارت دادگستری ایالات متحده همچنین اعلام کرد عبدالله در سال ۲۰۱۶ به فیلیپین سفر می‌کند تا برای انجام یک حمله احتمالی به سبک حمله یازدهم سپتامبر در یک مدرسه خلبانی آموزش ببیند.

دادستان‌های آمریکا می‌گویند که این شبه نظامی کنیایی طبق دستور فرمانده ارشد الشباب فعالیت می‌کرد؛ فردی که پیش‌تر یک حمله تروریستی به هتلی در نایروبی، پایتخت کنیا را طراحی کرده بود که در آن بیش از ۲۰ تن کشته شدند.

دادستان‌های آمریکا اعلام کردند که عبدی عبدالله در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ با شرکت در کلاس‌های آموزش خلبانی و گذراندن موفقیت آمیز آزمون‌های مربوطه، مدرک خلبانی خود را اخذ کرد و همزمان در مورد شیوه‌های هواپیماربایی از جمله ورود به کابین خلبان تحقیق می‌کند. این شبه نظامی کنیایی همچنین در مورد بلندترین ساختمان در یک شهر آمریکا و چگونگی اخذ روادید این کشور به کسب اطلاعات می‌پردازد.

گفتنی است که عبدی عبدالله در صورت گناهکار شناخته شدن در دادگاه، حداقل به ۲۰ سال زندان و حداکثر به حبس ابد محکوم می‌شود.
منبع: خبرگزاری مهر [۱]