تهران
کد خبر:64034
پ

کاهش بهای نفت در بازار لندن

بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال‏، سبد نفتی اروپا، در آغاز معاملات روز جمعه کاهش یافت. به نقل از خبرگزاری فرانسه از لندن، در معاملات روز کاری لندن، بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال، که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‏ نفت داد و ستد شده در ‏‏بازار […]

بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال‏، سبد نفتی اروپا، در آغاز معاملات روز جمعه کاهش یافت.

به نقل از خبرگزاری فرانسه از لندن، در معاملات روز کاری لندن، بهای نفت خام سبک ‏برنت دریای شمال، که ‏از آن به عنوان ‏یکی از مهمترین مراجع قیمت گذاری ‏ نفت داد و ستد شده در ‏‏بازار اروپا ‏استفاده می‌شود برای تحویل در ماه ژانویه با ۵۵ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، به ۴۳ دلار و ۲۹ سنت رسید.
در معاملات الکترونیک بازار نیویورک هم بهای هر بشکه نفت خام سبک و ‏‏شیرین (وست تگزاس اینترمدییت‏)، ‏برای تحویل ‏در ماه دسامبر با ۸۳ صدم درصد کاهش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، به ۴۰ دلار و ۷۸ سنت رسید.
جفری هالی کارشناس شرکت اواندا در تحلیل و ارزیابی خود از اوضاع و شرایط حاکم بر بازار نفت گفت با توجه به اینکه قیمت نفت در روز‌های گذشته به علت انتشار خبر تولید واکسن کرونا به اندازه کافی افزایش یافته بود در معاملات امروز کاهش یافت.
بهای دو شاخص عمده نفتی جهان، یعنی ‏‏نفت خام سبک و شیرین شاخص ‏‏نیویورک (وست تگزاس اینترمدییت‏) و ‏نفت ‏خام سبک ‏‏برنت دریای شمال، از اول هفته گذشته تاکنون نزدیک به ده درصد افزایش یافته بود.
استفن برناک [Stephen Brennock]کارشناس شرکت کارگزاری پی ‏وی ام (‏‎‎PVM‏) ‏ ‏که ‏ ‏‏داده ‏های پایه آماری ‏مربوط به ‏‏بازار ‏نفت و ‏انرژی را ‏‏ارائه می‌کند، در این باره می‌گوید: شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا ۲۰۱۹ (کووید-۱۹)، در جهان و به تبع آن اعمال محدودیت‌های قرنطینه‌ای برای مهار بیماری همه گیر ویروس کرونا ۲۰۱۹ (کووید-۱۹)، در هر حال افزایش است. به همین علت آژانس بین المللی انرژی نیز در گزارش تازه خود پیش بینی‌های خود در خصوص تقاضا برای نفت در جهان را کاهش داد. این گزارش نیز در کاهش قیمت نفت در بازار جهانی تاثیر داشته است.
آژانس بین المللی انرژی در گزارش این ماه خود که روز گذشته منتشر شد اعلام کرد با توجه به موج دوم شیوع بیماری همه گیر ویروس کرونا ۲۰۱۹ (کووید-۱۹) که به ویژه آمریکا و کشور‌های اروپایی را تاثیر قرار داده است پیش بینی‌های مربوط تقاضا برای نفت در جهان را برای امسال و سال آینده کاهش داده است.
از سوی دیگر بر اساس اعلام آژانس اطلاع رسانی انرژی آمریکا میزان نفت خام ذخیره سازی شده این کشور تا هفته گذشته یعنی هفته منتهی به ششم نوامبر با چهار میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه افزایش نسبت به پایان معاملات روز کاری پیشین، به ۴۸۸ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسیده است.
این افزایش ناگهانی، نگرانی سرمایه گذاران و کارگزاران بازار نفتی را درباره افزایش عرضه نفت به بازار جهانی که همین حالا نیز به حد اشباع رسیده است بیشتر می‌کند.
منبع
خبرگزاري صداوسيما 
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری