تهران
کد خبر:52504
پ

چین در آمریکا؛ (راهبردهای انتقال فناوری چین از ایالات متحده آمریکا)-بخش دوم

  کاری از گروه تحقیق و توسعه انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران ✅ اهداف اقتصادی و فناوری چین ساخت چین ۲۰۲۵؛ اصول راهنمای این سند شامل برخورداری از تولید مبتنی بر نوآوری، تأکید بیشتر بر کیفیت تا کمیت، تحقق توسعه سبز، بهینه‌سازی ساختار صنعت چین و پرورش استعدادهای انسانی است.   دوازدهمین برنامه […]

 

کاری از گروه تحقیق و توسعه انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران

اهداف اقتصادی و فناوری چین

  • ساخت چین ۲۰۲۵؛ اصول راهنمای این سند شامل برخورداری از تولید مبتنی بر نوآوری، تأکید بیشتر بر کیفیت تا کمیت، تحقق توسعه سبز، بهینه‌سازی ساختار صنعت چین و پرورش استعدادهای انسانی است.

 

  • دوازدهمین برنامه پنج ساله ۲۰۱۵-۲۰۱۱: در این برنامه، توسعه صنعت فناوری اطلاعات نسل جدید به عنوان یکی از هفت صنعت راهبردی و نوظهور ذکر شده است. سیاست‌ها و عملکردهای مورد نظر در این برنامه شامل (۱) اولویت‌بندی نوآوری بومی به ویژه در محصولات مدار یکپارچه کارآمد؛ (۲) ارتقای قهرمانان داخلی و (۳) ترغیب اکتساب فناوری می‌باشد.
  • سیزدهمین برنامه پنج ساله «اینترنت پالس» ۲۰۲۰ – ۲۰۱۶ : این برنامه در راستای گسترش اصلاحات و اولویت‌های مورد نظر در برنامه ساخت چین ۲۰۲۵ تدوین شده و با توجه به اینکه چین درصدد کنترل اینترنت در داخل کشور و دسترسی به شبکه‌های جهانی از طریق کنترل فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات است، این برنامه مورد تاکید قرار گرفت.
  • برنامه میان‌مدت و بلندمدت توسعه علم و فناوری؛ این برنامه موثرترین برنامه دولت جهت تغییر مدل فعلی رشد چین به مدل رشد پایدارتر و تبدیل نوآوری به عنوان محرک رشد اقتصادی آتی و تأکید بر ایجاد توانمندی نوآوری بومی محسوب می‌شود. سه هدف راهبردی در این برنامه شامل (۱) ایجاد اقتصاد مبتنی بر نوآوری از طریق نوآوری عمومی، (۲) ترویج نظام فناوری مبتنی بر کسب و کار و گسترش نوآوری شرکت‌های چینی و (۳) تحقق پیشرفت‌های عمده از حوزه راهبردی مورد نظر برای توسعه و تحقیق پایه و تقویت مالیت فکری داخلی می‌باشد.

 

  • پروژه، برنامه ملی فناوری پیشرفته چین: این برنامه جهت غلبه به کمبودهای موجود در امنیت ملی با استفاده از علم و فناوری تدوین شده است. اهداف این برنامه شامل (۱) توسعه فناوری دومنظوره (با کاربردهای مدنی و نظامی) و (۲) ایجاد مبنای نوآوری بومی می‌باشد.

 

صنایعی که چین در آن‌ها پیشگام نوآوری است شامل موارد زیر می‌باشد:

 

🔸 جای شگفتی نیست که چین در صنایع مبتنی بر تولید سنتی که در آن‌ها هزینه‌های پایین به مزیت رقابتی منتهی می‌شوند، پیشگام باشد. این صنایع شامل الکترونیک، پنل‌های خورشیدی و تجهیزات ساخت‌و‌ساز می‌باشند که با برخورداری از مجموعه‌ای از پایه عرضه گسترده و متمرکز، تولید چابک، طراحی پیمانه‌ای و اتوماسیون انعطاف پذیر، سودآور هستند.

 

🔸 چین در بازارهای مصرفی خود (که مشتری‌محور هستند)، با توجه به اندازه خالص بازار ۳/۱ میلیارد نفری (۴ برابر اندازه بازار ایالات متحده) از مزیتی بدیهی برخوردار است و در صورت محافظت از بازارها مزیت بیشتری حاصل می‌شود. صنایع لوازم خانگی، تلفن‌های هوشمند (کارآمدی با هزینه پایین) و شرکت‌های نرم‌افزار اینترنتی علی‌بابا، بایدو و تنسنت از جمله صنایع چینی هستند که در دنیا پیشگام هستند.

 

🔸 در صنایع مبتنی بر مهندسی، نتایج مختلف است. قطار سریع السیر بهترین مثال است که در آن نوآوری با تقاضای محلی و حمایت مالی دولت تطبیق یافته است. چین ۶۸ درصد رشد جهانی در خطوط آهن را از سال ۲۰۰۸ دربر گرفته است. نمونه‌های دیگر شامل انرژی بادی (توان بادی) و تجهیزات ارتباطات (هاوایی و زد‌تی‌ای) هستند. چین در زمینه موتورهای خودرو، هوافضا، برق هسته‌ای یا تجهیزات پزشکی هنوز کشور پیشگامی محسوب نمی‌شود.

 

🔸 در صنایع مبتنی بر علم نظیر داروهای برند، چین موقعیت ضعیفی دارد. در اینجا رشد گسترده و تأکید ملی بر هزینه‌ کرد تحقیق و توسعه هنوز به سود سهام منجر نشده است. سودآوری این سرمایه‌گذاری‌ها معمولاً زمان زیادی به طول می‌انجامد و دولت چین به طور فعالانه درصدد رفع موانع موجود برای کسب موقعیت پیشگام شرکت‌های چینی است.

رویدادهای ایالات متحده با حمایت مالی چین

 

🔸 گردهمایی نوآوری و کارآفرینی سیلیکون ولی؛ یک کنفرانس بین‌المللی است که برای ترویج نوآوری و ارتقای مشارکت تجاری برگزار می‌گردد تا بین ایالات متحده و منطقه آسیا- اقیانوسیه ارتباط برقرار شود. گردهمایی مذکور، هر ساله دو کنفرانس برگزار می‌کند.

 

🔸 دموچین؛ رویداد سالانه‌ای است که در سانتا کالرا (کالیفرنیا ) در مرکز سیلیکون ولی به منظور نمایش استارتاپ‌های نویدبخش برای سرمایه‌گذاران چینی برگزار می‌شود.

 

🔸 گردهمایی آینده سیلیکون ولی- چین؛ این مرکز در آگوست ۲۰۱۶ با هدف برقراری ارتباط بین سیلیکون ولی و سرمایه‌گذاران چینی به ویژه در رشته‌های واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و هوش مصنوعی تشکیل شده است.

 

🔸 سیلیکون ولی چین؛ این مرکز با اداره‌های شهر سیلیکون ولی جهت افزایش سرمایه‌گذاری و رشد اشتغال از طریق تسهیل روند تبادل استعداد، فناوری و کسب و کار و سرمایه‌گذاری بین شهرها و کسب و کارها در چین و همتایان آنها در سیلیکون ولی همکاری می‌کند.

 

🔸 دفتر جهانی سان فرانسیسکو: در این دفتر برای کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و تأمین‌کنندگان خدمات که به بازارهای ایالات متحده و چین و راهبردها و بهترین شیوه‌های ورود به بازار و بهره‌برداری از فرصت‌های کسب‌و‌کار در ایالات متحده و چین علاقه‌مند هستند، سمینار برگزار می‌شود.

 

🔸 نشست سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایالات متحده و چین و نمایشگاه استارتاپ؛ این نشست در اکتبر ۲۰۱۶ تشکیل شد و محل برگزاری کنفرانس در بوستون برای سرمایه‌گذاران و کارآفرینانی است که مایل به همکاری در زمینه فرصت‌های موجود بین ایالات متحده و چین هستند.

 

🔸 انجمن حرفه‌ای نیمه‌رسانای چین- آمریکا؛ این انجمن هر ساله رویدادهای زیادی در سیلیکون ولی و چین برگزار می‌کند.

 

جدول شماره(۱). میزان سرمایه گذاری چین در فناوری های آتی حیاتی ایالات متحده امریکا

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید