تهران
کد خبر:72516
پ

چین به دنبال تضعیف نظم جهانی به رهبری آمریکا است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با روزنامه ایتالیایی «لا استامپا» مدعی شد که چین به دنبال تضعیف نظم جهانی به رهبری آمریکا است. همچنین وی چین را به عدم پیروی از قوانینی متهم کرد که از بعد از جنگ جهانی دوم بر دنیا حاکم بوده است. بلینکن […]


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با روزنامه ایتالیایی «لا استامپا» مدعی شد که چین به دنبال تضعیف نظم جهانی به رهبری آمریکا است.

همچنین وی چین را به عدم پیروی از قوانینی متهم کرد که از بعد از جنگ جهانی دوم بر دنیا حاکم بوده است.

بلینکن در ادامه ادعا‌های خود افزود: رابطه ما و بسیاری از متحدانمان با پکن در برخی موارد رقابتی است، در پاره‌ای از موارد بر پایه همکاری است حال آنکه در بقیه موارد نیز همچنان غیردوستانه است. با این حال، یک استاندارد مشترک وجود دارد مبنی بر اینکه باید از موضع قدرت با چین مواجه شویم که این مسئله از اتحاد‌های قوی، هماهنگی و همکاری (با شرکایمان) آغاز می‌شود.

بلینکن همچنین مدعی شد که آمریکا قصد ندارد متحدانش را در دو راهی انتخاب میان واشنگتن یا پکن قرار دهد. وی در ادامه این ادعا افزود: هدف آمریکا مهار چین یا تضعیف آن نیست بلکه به دنبال حفظ نظام قانون محور بین الملل هستیم که همه ما طی ۷۵ سال گذشته، بر روی آن تا این حد سرمایه گذاری کرده ایم و منافع مان را به خوبی تأمین کرده است.

بلینکن در ادامه توجیه رفتار چین هراسانه آمریکا افزود: وقتی کسی نظام (بین الملل) را به چالش می‌کشد؛ خواه چین باشد یا هر کشور دیگری، وقتی قانونمندانه بازی نمی‌کنند و به قوانین احترام نمی‌گذارند یا تلاش می‌کنند که تعهدات انجام گرفته از سوی سایرین را بی ارزش کنند؛ همه ما حق مخالفت (با کشور خاطی) را داریم.

این اظهارات در حالی ایراد شد که آمریکا تحت ریاست جمهوری جو بایدن، در راستای تسریع رویکرد چرخش به ایندوپاسیفیک که با هدف ممانعت از قدرت یابی پکن انجام می‌شود؛ اتهامات حقوق بشری را علیه چین مطرح کرده و این کشور را چالشی علیه نظام بین الملل جلوه می‌دهد.
منبع: خبرگزاری دانشجو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید