تهران
کد خبر:75847
پ

پیروزی نخست وزیر مستعفی مغولستان در انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش خبرگزاری به نقل از الجزیره، «اوخنا خورلسوخ» نخست وزیر پیشین مغولستان که اوایل سال میلادی جاری پس از برگزاری اعتراضات گسترده در این کشور از مقام خود کناره گیری کرد، روز چهارشنبه ۱۹خرداد۱۴۰۰با کسب اکثریت آراء در انتخابات سراسری این کشور بر رقیب خود، «اِردِن» از حزب مخالف موسوم به «دموکراتیک» پیشی گرفت. […]


به گزارش خبرگزاری به نقل از الجزیره، «اوخنا خورلسوخ» نخست وزیر پیشین مغولستان که اوایل سال میلادی جاری پس از برگزاری اعتراضات گسترده در این کشور از مقام خود کناره گیری کرد، روز چهارشنبه ۱۹خرداد۱۴۰۰با کسب اکثریت آراء در انتخابات سراسری این کشور بر رقیب خود، «اِردِن» از حزب مخالف موسوم به «دموکراتیک» پیشی گرفت.

بدین ترتیب، خورلسوخ به عنوان ششمین رئیس جمهور منتخب مغولستان از حزب حاکم در این کشور (حزب خلق مغولستان) جانشین «خالتما باتولگا» رئیس جمهور کنونی مغولستان می‌شود.

باتولگا پیش تر به دلیل اعمال تغییرات بحث برانگیز در قانون اساسی مغولستان که دوران ریاست جمهوری را تنها به یک دوره محدود می‌کند، از فرصت شرکت مجدد در انتخابات محروم شد.

لازم به ذکر است این کشور محصور میان چین و روسیه که با بی ثباتی سیاسی دست و پنجه نرم می‌کند، در سال ۱۹۹۲ و پس از دهه‌ها حاکمیت نظام کمونیستی نخستین قانون اساسی خود را تصویب کرد. در مغولستان در حال حاضر دو میلیون رأی دهنده واجد شرایط وجود دارد.

در نظام سیاسی ترکیبی مغولستان، پارلمان دارای حق تشکیل کابینه دولت و سیاستگذاری است و شخص رئیس جمهور نیز از حق وتوی قوانین و نصب و عزل قضات برخوردار است.

به زعم عده‌ای از آنجا که ریاست جمهوری مغولستان معمولاً تحت کنترل حزب مخالف دولت قرار می‌گیرد، تقسیم قدرت در این کشور با ایجاد یک بن بست سیاسی مانع از توسعه مغولستان در عرصه‌های مختلف شده است.

نرخ مشارکت در این انتخابات ۵۲.۷ درصد اعلام شد و رئیس جمهور جدید مغولستان برای یک دوره شش ساله در این سمت انجام وظیفه خواهد کرد.

منبع:خبرگزاری مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید