تهران
کد خبر:70908
پ

نمی‌توان ترکیه را از شرق مدیترانه حذف کرد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری، بعد از آغاز دور جدید مذاکرات آتن و آنکارا بر سر اختلاف نظرها درخصوص فعالیت‌ها و مرزبندی‌ها در شرق دریای مدیترانه، یک دیپلمات یونانی از غیرممکن بودن حذف ترکیه از این منطقه گفت. «پاناگیوتیس لوئاکیمیدیس» مشاور پیشین وزارت خارجه یونان در گفت‌وگو با یک روزنامه محلی توضیح داد که اقدامات […]


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری، بعد از آغاز دور جدید مذاکرات آتن و آنکارا بر سر اختلاف نظرها درخصوص فعالیت‌ها و مرزبندی‌ها در شرق دریای مدیترانه، یک دیپلمات یونانی از غیرممکن بودن حذف ترکیه از این منطقه گفت.

«پاناگیوتیس لوئاکیمیدیس» مشاور پیشین وزارت خارجه یونان در گفت‌وگو با یک روزنامه محلی توضیح داد که اقدامات آتن برای حذف کردن ترکیه از شرق مدیترانه، صلح و امنیت منطقه را به خظر انداخته است.

لوئاکیمیدیس با بیان اینکه تلاش‌های یونان برای تشکیل ائتلاف با برخی کشورها در شرق مدیترانه کمکی به حل تنش‌های منطقه نمی‌کند، گفت: «باید پذیرفت که ترکیه یک کشور [حاشیه] مدیترانه است و باید در چارچوب تحولات منطقه‌ای در نظر گرفته شود».

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» به نقل از این مصاحبه، وی ضمن اشاره به اینکه ترکیه و یونان به دلیل همسایگی چاره‌ای جز داشتن روابط دوستانه ندارند، تاکید کرد بهبود روابط دوجانبه می‌تواند به میزان چشمگیری در موفقیت و پیشرفت دو کشور تاثیر داشته باشد.

این دیپلمات یونانی در این باره افزود: «مناطق مرزی مانند تراس و جزایر شرق دریای اژه به صورت خاص از این [بهبود روابط] نفع خواهند بود. پروژه‌ها و همکاری‌های مشترکی در زمینه‌های گردشگری، حمل و نقل و آموزش می‌توان [توسط ترکیه و یونان] اجرا شود».

پیش از این، «نیکوس پاناگیوتوپولوس» وزیر دفاع یونان گفت، آنکارا و آتن در سال ۲۰۲۰ به دلیل اختلافات طولانی مدت سه بار تا آستانه جنگ پیش رفتند.

در ماه‌های گذشته اقدامات اکتشافی ترکیه در شرق دریایی مدیترانه به تشدید تنش‌ها میان این کشور و کشورهای اروپایی منجر شده است. یونان و قبرس به همراه برخی کشورهای اروپایی می‌گویند که اقدامات ترکیه غیرقانونی و تنش‌آمیز است و به آنکارا درباره تبعات این اقدامات هشدار داده‌اند. ترکیه اما اعلام کرده که این کشور تنها در حال تامین حقوق خود در این دریا و دریاهای سیاه و اژه است.

«حلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه نیز درباره ایجاد مزاحمت جنگنده‌های یونانی برای کشتی تحقیقاتی ترکیه در دریای اژه نیز گفت: «واکنش مناسبی به این ایجاد مزاحمت جنگنده‌های یونانی داده خواهد شد. اینگونه اقدامات، در تضاد با روابط دوجانبه و حسن همسایگی است».
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید