تهران
کد خبر:97549
پ

مذاکراتی برای دستیابی به آتش بس فراگیر در یمن وجود دارد

فرستاده سازمان ملل به یمن از مذاکراتی برای دستیابی به توافق آتش‌بس گسترده در یمن خبر داد. به گزارش گروه بین‌الملل، به نقل از آناتولی، هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن در جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات یمن، از طرف‌های درگیر خواست تصمیمی برای اعتمادسازی و جلوگیری از بازگشت به جنگ و […]

فرستاده سازمان ملل به یمن از مذاکراتی برای دستیابی به توافق آتش‌بس گسترده در یمن خبر داد.

به گزارش گروه بین‌الملل، به نقل از آناتولی، هانس گروندبرگ، فرستاده سازمان ملل به یمن در جلسه شورای امنیت سازمان ملل درباره تحولات یمن، از طرف‌های درگیر خواست تصمیمی برای اعتمادسازی و جلوگیری از بازگشت به جنگ و آغاز برقراری صلح دائمی اتخاذ کنند.

گروندبرگ به اعضای شورای امنیت گفت که مذاکرات در حال حاضر بین طرف‌های درگیر در یمن برای دستیابی به توافق آتش‌بس گسترده تا فرا رسیدن دوم اکتبر موعد پایان آتش‌بس کنونی در جریان است.

وی افزود که دو هفته پیش دو طرف درباره تمدید آتش‌بس در یمن به مدت دو ماه دیگر به توافق رسیدند و من از همه طرف‌ها برای اتخاذ این گام که اجازه می‌دهد آتش بس مدت بیشتری در یمن برقرار باشد، تقدیر می کنم.

فرستاده سازمان ملل به یمن تصریح کرد که علاوه بر آتش بس، دو طرف به تداوم مذاکرات برای دستیابی به توافق آتش‌بس گسترده تا فرا رسیدن دوم اکتبر متعهد شدند.

وی گفت که توافق آتش‌بس گسترده برخی موارد اضافی و تضمین سازوکار شفاف و موثر برای پرداخت منظم حقوق کارکنان و مستمری‌بگیران غیرنظامی، بازگشایی جاده‌های بیشتر در تعز و سایر استان‌ها، باز شدن مقصدهای بیشتر برای پرواز از و به فرودگاه بین‌المللی صنعا و فراهم کردن زمینه تردد منظم کشتی‌های حامل سوخت به بنادر حدیده را شامل می‌شود.

گروندبرگ هشدار داد که شکست دستیابی به چنین توافقی به ازسرگیری درگیری‌ها و خشونت‌ها منجر شده و نتایج مخربی برای ساکنان یمن خواهد داشت.

سازمان ملل ۲ اوت اعلام کرد که آتش بس موقت در یمن، دو ماه دیگر تمدید شده است.

آتش بس در یمن از ۲ آوریل با میانجیگری سازمان ملل آغاز و در ۲ ژوئن برای نخستین بار به مدت دو ماه دیگر تمدید شد.

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید