تهران
کد خبر:94652
پ

مجوز زیست محیطی پتروشیمی میانکاله به هیچ وجه صادر نخواهد شد/ مجوزی برای ساخت سد فینسک صادر نشده است

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست گفت: ما در هیچ ذخیره‌گاه زیست کره‌ای، مجاز به انجام مطالعات زیست محیطی نیستیم و دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه برای پتروشیمی میانکاله مجوزی صادر نخواهد کرد. – اخبار اجتماعی – ..

مجوز زیست محیطی "پتروشیمی میانکاله" به هیچ وجه صادر نخواهد شد/ مجوزی برای ساخت سد فینسک صادر نشده است

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست گفت: ما در هیچ ذخیره‌گاه زیست کره‌ای، مجاز به انجام مطالعات زیست محیطی نیستیم و دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه برای پتروشیمی میانکاله مجوزی صادر نخواهد کرد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان محیط زیست ؛ چندی پیش منصورعلی زارعی؛ نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی در قالب یک تذکر به رئیس سازمان محیط زیست، مدعی ارسال نامه او به دولت برای انتقال پتروشیمی به استان همسایه شده و گفته بود: چرا دستور متوقف‌سازی سد فینسک را صادر نمی‌‌کنید؟ این سد هزاران میلیارد خسارت به بخش کشاورزی و محیط زیست وارد می‌کند. به نظر مردم ما حتماً شما می‌خواهید آب مورد نیاز این پتروشیمی را از این سد تأمین کنید.

در خصوص ادعای نماینده مردم ساری و میان‌دورود در مجلس شورای اسلامی به رئیس سازمان محیط زیست درباره رد مجوز زیست محیطی پروژه احداث پتروشیمی میانکاله، محمود یزدان‌دوست اظهار کرد: پروژه‌ای که برای ارزیابی زیست‌محیطی به ما پیشنهاد شده دارای ۲ فاز است که فاز اول آن در استان مازندران و فاز دوم در استان سمنان است. در فاز اول، گاز متان به پروپیلن تبدیل شده و پس از انتقال به استان سمنان با یک خط لوله به طول ۲۰۰ کیلومتر، در فاز دوم به محصول نهایی پروژه که همان پلی پروپیلن است، تبدیل می‌شود.

وی با رد این ادعا که سازمان محیط زیست به دنبال گرفتن این پروژه از استان مازندران و انتقال آن به استان سمنان نیست، تأکید کرد: ما اصولاً با احداث پروژه پتروشیمی در داخل ذخیره‌گاه زیست کره مشکل داریم و مطابق قوانین و مقررات جهانی حاکم بر ذخیره‌گاه‌های زیست کره، قادر به صدور مجوز برای چنین صنعتی در داخل ذخیره‌گاه زیست کره نیستیم.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست با بیان اینکه ذخیره‌گاه زیست کره میانکاله در سال ۱۳۵۵ به تأیید یونسکو رسیده است، گفت: ما در هیچ ذخیره‌گاه زیست کره‌ای مجاز به انجام مطالعات زیست محیطی نیستیم, بنابراین صدور مجوز برای پروژه پتروشیمی میانکاله از اساس غیرممکن است و دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ وجه برای آن مجوزی صادر نخواهد کرد چون با قوانین ذخیره‌گاه‌های زیست کره مغایرت دارد.

یزدان‌دوست تصریح کرد: اگر صنعت پتروشیمی بخواهد در آنجا احداث شود، این ذخیره‌گاه از لیست ذخیره‌گاه‌های زیست کره دنیا حذف خواهد شد.

وی ادامه داد: افزون بر این، از آنجا این اولین کاری است که در دنیا برای تبدیل متان به پروپیلن انجام می‌شود، هیچ گونه استانداردسازی برای آن وجود ندارد و توان دریافت لایسنس هم نخواهد داشت. ضمن این‌ که انتقال پروپیلن با خط لوله ۲۰۰ کیلومتری به استان سمنان با ضوابط پدافند غیرعامل نیز مغایرت دارد.

مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست با “کذب محض” خواندن ادعای آبرسانی سد فینسک به پروژه پتروشیمی، گفت: سد فینسک در استان سمنان احداث می‌شود و هدف از احداث آن، تامین آب شرب شهرهای مهدی‌شهر و سمنان و نیز حقابه‌برهای کشاورزی است و هیچ گونه تخصیصی به بخش صنعت نخواهد داشت. هنوز برای احداث سد فینسک هم مجوز زیست محیطی صادر نکرده‌ایم و این موضوع در دست مطالعه قرار دارد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کلید مقابل را فعال کنید