تهران
کد خبر:81150
پ

لبنان حق دارد سوخت خود را از هر جایی تامین کند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری به نقل از روسیا الیوم، «جبران باسیل» وزیر خارجه سابق لبنان و رهبر جریان ملی آزاد در این کشور در سخنانی گفت که رابطه بین لبنان و سوریه به خاطر شرایط جغرافیایی و طبیعی مجدداً برقرار خواهد شد. باسیل با بیان این مطلب گفت: مشکل اینجاست که ما همیشه […]

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری به نقل از روسیا الیوم، «جبران باسیل» وزیر خارجه سابق لبنان و رهبر جریان ملی آزاد در این کشور در سخنانی گفت که رابطه بین لبنان و سوریه به خاطر شرایط جغرافیایی و طبیعی مجدداً برقرار خواهد شد.

باسیل با بیان این مطلب گفت: مشکل اینجاست که ما همیشه دیر می رسیم و هنگام که در اتحادیه عرب در این خصوص سخن گفتیم چه جنجالی علیه ما شکل گرفت.

وی در خصوص تشکیل دولت در لبنان هم اینکه این دولت پس از تماس تلفنی بین «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهور ایران تشکیل شد را تکذیب کرد.

باسیل پیرامون ارسال کشتی سوخت از ایران به لبنان هم گفت: هنگامی که به محروم کردن مردم لبنان از سوخت پافشاری می‌شود پس آنها حق دارند از هر جایی آن را تأمین کنند.

این در حالی است که دبیرکل حزب‌الله لبنان هم در آستانه ورود تانکرهای حامل سوخت ایران به لبنان ضمن تشکر از مردم این کشور، برای حفظ سلامت آن‌ها و تسهیل روند ورود کاروان حامل سوخت به لبنان خواستار عدم تجمع مردمی شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری به نقل از المنار، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، شامگاه روز چهارشنبه (۱۴۰۰٫۶٫۲۵)، در آستانه ورود تانکرهای حامل سوخت ایران به لبنان پیامی منتشر کرد.

دبیرکل حزب‌الله در پیام مذکور گفت: از زمینه‌سازی مردم و رسانه‌ها در منطقه بعلبک الهرمل به منظور استقبال از ورود کاروان تانکرهای حامل سوخت در روز پنجشنبه باخبر شدم. من از میزان همراهی عظیم و صادقانه مردم شریف‌مان با این گام باخبرم.

سید حسن نصرالله ادامه داد: ابتدا، از آن‌ها به خاطر این همراهی و این استقبال که از ده‌ها سال پیش تاکنون ادامه داشته تشکر می‌کنم. ثانیاً از آن‌ها و از برادران مسئول حزب‌الله در منطقه می‌خواهم که حین عبور کاروان به منظور حفظ سلامت همه و راحتی آن‌ها و برای تسهیل روند انتقال در بهترین حالت ممکن هیچ گونه تجمع مردمی صورت ندهند.

گفتنی است که دو روز قبل سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان از ایران بخاطر ارسال کشتی سوخت به لبنان تمجید کرده و گفته بود: سخن اصلی امروز ما درباره وعده‌ای است که در خصوص کشتی نفت دادیم. ما در خصوص مقصد نخستین کشتی که حامل فرآورده‌های نفتی بود دو گزینه شامل لبنان یا سوریه را داشتیم. برای اینکه دولت لبنان در تنگنا نیفتد و در معرض تحریم قرار نگیرد تصمیم گرفتیم که مقصد کشتی سوریه باشد و سپس محموله‌ها وارد لبنان شود. سوریه در بندر بانیاس انبار و حرکت به سمت مرزها را تسهیل کرد و امنیت آن را تأمین نمود. اولین کشتی حامل فرآورده‌های نفتی یکشنبه شب (۱۴۰۰٫۶٫۲۱) به بندر بانیاس رسید و امروز تخلیه محموله آن کامل می‌شود.

وی اعلام کرده بود: انتقال فرآورده‌های نفتی به البقاع روز پنج شنبه آینده آغاز می‌شود و در انبارهای مشخصی در بعلبک ذخیره سازی و سپس به سایر مناطق لبنان توزیع می‌گردد. محاسبات برخی که وعده ارسال کشتی را برای مصرف رسانه‌ای می‌دانستند با شکست مواجه شد. تمام محاسباتی که در خصوص تحقق این وعده شک داشتند و امیدوار بودند اسرائیلی‌ها کشتی را هدف قرار داند، به شکست انجامید. اسرائیل در تنگنا بود و معادله بازدارندگی موجود از سوی مقاومت موجب رسیدن نخستین کشتی شد و به امید خدا دیگر کشتی‌ها هم سالم خواهند رسید.

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید

اخبار فوری