تهران
کد خبر:70859
پ

قانون مالیات بر خانه‌های خالی عرضه مسکن را افزایش می‌دهد

محمد عدالتخواه؛ کارشناس و پژوهشگر حوزه مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار با بیان این‌که خالی بودن بسیاری از خانه‌ها در شرایطی که تولید مسکن به شدت کاهش پیدا کرده منطقی نیست، گفت: این مسئله مصداق بارز احتکار است که در تمامی دنیا از طریق وضع مالیات‌های مختلف با آن مبارزه می‌شود. وی افزود: متاسفانه در […]


محمد عدالتخواه؛ کارشناس و پژوهشگر حوزه مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار با بیان این‌که خالی بودن بسیاری از خانه‌ها در شرایطی که تولید مسکن به شدت کاهش پیدا کرده منطقی نیست، گفت: این مسئله مصداق بارز احتکار است که در تمامی دنیا از طریق وضع مالیات‌های مختلف با آن مبارزه می‌شود.
وی افزود: متاسفانه در کشور ما بسیاری از خانه‌های خالی در اختیار بانک‌ها، شرکت‌های بزرگ و سوداگران است. بارها از طریق قانون مالیات بر خانه‌های خالی تلاش شد تا عرضه مسکن در بازار افزایش پیدا کند اما تا کنون این قانون به درستی اجرا نشده است و مرتباً اجرای آن به آینده موکول می‌گردد.

این کارشناس حوزه مسکن با اشاره به عدم همکاری برخی از دستگاه‌ها برای اجرای کامل قانون مالیات بر خانه‌های خالی گفت: ذی‌نفعان احتکار خانه‌های خالی در تلاش‌اند تا از اجرای درست این قانون جلوگیری کنند. متاسفانه برخی از سازمان‌ها در ارائه اطلاعات به سامانه جامع املاک و اسکان کوتاهی می‌کنند که ضروری است تا این سازمان‌ها به جای نماینده مالک، خود را در جایگاه نماینده ملی ببینند.

عدالتخواه در خصوص راه‌کارهای افزایش عرضه خانه‌های خالی به بازار اظهار داشت: مالیات بر خانه‌های خالی بخشی از این راه حل است. موضوع خانه‌دار شدن اقشار ضعیف و ناتوان از اوایل انقلاب مطرح بوده و هست. اهمیت این موضوع آن قدر بالاست که در ماده ۳۱ قانون اساسی، به خانه‌دار شدن اقشار ضعیف جامعه اشاره شده است.

این کارشناس حوزه مسکن در خصوص بروز نگرانی از نحوه تامین مالی برای پروژه اقدام ملی نیز گفت: در صورت بروز این مشکل، حل آن با توجه به شرایط تحریمی و فشار اقتصادی دشوار خواهد بود؛ اما قطعاً با همفکری کارشناسان این موضوع نیز با استفاده از منابع مالی جایگزین قابل رفع خواهد بود.

منبع:خبرگزاری دانشجو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید