تهران
کد خبر:102528
پ

اعلام آمادگی قرارگاه خاتم برای فشارافزایی دریایی پارس جنوبی

معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت‌وگاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: به شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد دادیم و اعلام کردیم که آمادگی این را داریم … نفتی ها /معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت‌وگاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: به شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد دادیم و اعلام کردیم که […]معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت‌وگاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: به شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد دادیم و اعلام کردیم که آمادگی این را داریم …

نفتی ها /معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت‌وگاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) گفت: به شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد دادیم و اعلام کردیم که آمادگی این را داریم که بحث فشار افزایی در میدان گازی پارس جنوبی را در بخش دریا اجرایی کنیم.

مصطفی شهیر، معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت‌وگاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی به شرکت پتروپارس واگذار شده و مجموعه شرکت صدرا، درخصوص ساخت جکت‌های این فاز در حال همکاری با پتروپارس است.
وی افزود: با شرکت ملی نفت ایران روی دو موضوع درحال مذاکره هستیم، یکی احداث چاه‌های infill در درون لوکیشن‌های موجود است که باعث افزایش برداشت از میدان پارس جنوبی می‌شود؛ در این خصوص الان در مناقصه هستیم.
شهیر در خصوص موضوع دوم در حال مذاکره با شرکت ملی نفت، گفت: موضوع دوم بحث بسیار مهم فشارافزایی است؛ چرا که در منطقه پارس جنوبی، کشور قطر به‌عنوان رقیب ما، سرمایه‌گذاری بسیار سنگینی در حال انجام دارد و از شرکت‌های بزرگ نفتی در دنیا درحال استفاده است.
وی ادامه داد: مسئله ناترازی گاز که لطمه سنگینی به صنایع پتروشیمی، سیمان و فولاد کشور می‌زند، جلوگیری از افت فشار در میدان گازی پارس جنوبی را بیش از پیش، حائز اهمیت می‌کند.
معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت‌وگاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) خاطرنشان کرد: به شرکت ملی نفت ایران پیشنهاد دادیم و اعلام کردیم که آمادگی این را داریم که بحث فشار افزایی در میدان گازی پارس جنوبی را در بخش دریا اجرایی کنیم.
وی افزود: شرکت نفت و گاز پارس، بحث فشارافزایی در پارس جنوبی را هم در خشکی و هم در دریا درحال بررسی دارد، ما اعلام کرده‌ایم که در بخش دریا می‌توانیم این موضوع را اجرایی کنیم و هیچ نگرانی بابت تکنولوژی در این خصوص نداریم.
شهیر با بیان اینکه “آن‌چیزی که مجموعه شرکت نفت و گاز پارس را در بحث فشارافزایی در دریا نگران کرده، بحث تأمین کالاها و تجهیزات مورد نیاز است”، گفت: همانطور که در این سالها در اوج تحریم‌های ظالمانه، کالاها و تجهیزات در ابرپروژه‌های پارس جنوبی و احداث پالایشگاه‌ها وارد کشور شده، الان هم هیچ گونه نگرانی بابت تأمین تجهیزات نداریم؛ بخش عمده‌ای از این تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور قابل تأمین است و اگر بخشی نیاز به واردات باشد و در داخل کشور امکان ساخت آن وجود نداشته باشد، با مسیرهایی که در دوران تحریم‌ها یاد گرفته‌ایم، وارد کشور خواهیم کرد.
وی ادامه داد: باید این تصمیم‌گیری توسط شرکت ملی نفت ایران زودتر انجام شود، چرا که زمان درحال سپری شدن است و ما از رقیب قطری خود در میدان مشترک پارس جنوبی عقب خواهیم افتاد.
معاون فنی و مهندسی هلدینگ نفت‌وگاز و پتروشیمی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با اشاره به توانمندی بالای مجموعه صدرا در ساخت سکوهای پارس جنوبی گفت: مجموعه صدرا بالغ بر ۱۰ سکوی پارس جنوبی را ساخته و اکنون نیز در حال ساخت سکوهای میدان نفتی رشادت با وزنی ۷۰۰۰ تنی است و می‌توانیم از سالها تجربه و توانمندی موجود این مجموعه برای ساخت سکوهای عظیم مورد نیاز در بخش فشارافزایی پارس جنوبی استفاده کنیم./تسنیم

 

*
پرتال رسمی خبررسانی انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید