تهران
کد خبر:100968
پ

اعتراف به ناتوانی واشنگتن برای مقابله با افزایش صادرات نفت ایران/ درآمد ماهانه ۱.۶ میلیارد دلاری فروش نفت

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: با وجود تحریم‌های شدید، ایران پیوسته راه‌های جدید برای فروش نفت خود می‌یابد که واشنگتن، در بهترین حالت، ناتوان و در بدترین حالت، تمایلی به توقف این جریان فروش…   بلومبرگ طی گزارشی نوشت: با وجود تحریم‌های شدید، ایران پیوسته راه‌های جدید برای فروش نفت خود می‌یابد که واشنگتن، در بهترین […]

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: با وجود تحریم‌های شدید، ایران پیوسته راه‌های جدید برای فروش نفت خود می‌یابد که واشنگتن، در بهترین حالت، ناتوان و در بدترین حالت، تمایلی به توقف این جریان فروش…

 

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: با وجود تحریم‌های شدید، ایران پیوسته راه‌های جدید برای فروش نفت خود می‌یابد که واشنگتن، در بهترین حالت، ناتوان و در بدترین حالت، تمایلی به توقف این جریان فروش رو به افزایش ندارد.

 بلومبرگ طی گزارشی به قلم خاویر بلاس بررسی کرده است که ایران با وجود اینکه تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارد، چگونه می تواند فروش نفت خود را افزایش دهد.

* نقطه کور واشنگتن

به نوشته این گزارش، در حالی که تمامی نگاه‌ها معطوف روسیه است، یک کشور نفت خیز دیگر که تحت تحریم‌های غرب قرار دارد، بی سر و صدا تولید خود را افزایش داده است و آن کشور ایران است.
افزایش تولید به همراه افزایش صادرات، دلیل دیگری است که قیمت نفت خام در اواخر سال گذشته تحت فشار قرار گرفت و با وجود بازگشایی در اقتصاد چین همچنان چندان بالا نمی‌رود.
باوجود اینکه فشار حداکثری به ایران ادامه دارد اما تهران به سرعت راه‌های جدیدی برای فروش نفت خود می‌یابد و واشنگتن، در بهترین حالت، ناتوان و در بدترین حالت، تمایلی به توقف این جریان فروش رو به افزایش ندارد.
این زمان، فرصت خوبی برای ایران است. با وجود عدم دستیابی تهران و واشنگتن به توافق هسته‌ای در سال گذشته، تولید نفت ایران از کمترین رقم که در نیمه سال ۲۰۲۰ ثبت شد، تاکنون ۴۰ درصد افزایش یافته است.
از زمان کنار رفتن ترامپ، کارزار فشار حداکثری به ایران نیز کاهش نیافته و وزارت خزانه داری آمریکا همچنان به تحریم شرکت‌هایی که در فروش نفت ایران در بازار سیاه شرکت دارند، ادامه می‌دهد اما تهران به سرعت راه‌های جدیدی برای فروش نفت خود می‌یابد. واشنگتن، در بهترین حالت، ناتوان و در بدترین حالت، تمایلی به توقف این جریان فروش رو به افزایش ندارد.
در ادامه نویسنده معتقد است که کاخ سفید چشم خود را بر فروش نفت ایران بسته، شاید به این دلیل که بیشتر نگران تورم است.
در ادامه این گزارش آمده است، ایران نه تنها تولید نفت را افزایش داده، بلکه صادراتش حتی بیشتر هم شده است، چراکه توانسته بخش اعظمی از نفت خامی را که در گذشته مجبور شده است چه در خشکی و چه در نفتکش‌های شناور ذخیره‌سازی کند را بفروشد.
شرکت تحقیقاتی ورتکسا برآورد کرده است که ایران در دسامبر ۱.۴ میلیون بشکه در روز نفت فروخته است که بالاترین میزان در ۳ سال و نیم اخیر به شمار می‌رود.
چین، تا حد زیادی، بزرگ‌ترین خریدار این کشور به شمار می رود و اغلب ادعا می‌شود که نفت ایران را از مالزی می‌خرد.
ایران به لحاظ تولید، سال ۲۰۲۲ را با تولید کمی بیش از ۲.۷ میلیون بشکه نفت به پایان برد که این رقم در جولای سال ۲۰۲۰ برابر با ۱.۹ میلیون بشکه در روز بوده است.

* درآمد ماهانه ۱.۶ میلیارد دلاری ایران با احتساب تخفیف‌ها

با قیمت‌های فعلی و حتی با درنظر گرفتن تخفیف‌هایی که ایران ارائه می‌دهد، این ۸۰۰ هزار بشکه اضافی در روز با ۵۵ میلیون دلار در روز یا حدود ۱.۶ میلیارد دلار در ماه برابر است.
تولید فعلی نفت ایران هنوز از تولید ۳.۸ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ زمانی که توافق هسته‌ای امضا و تحریم‌های علیه ایران لغو شد، فاصله دارد. این وضعیت چندان طول نکشید زیرا دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و تمامی تحریم‌های اقتصادی که بیشتر نفتی بودند، در سال ۲۰۱۹ دوباره اعمال شد.
موسسه بین‌المللی SVB هفته گذشته اعلام کرده بود، فروش نفت ایران در ماه دسامبر به طور متوسط به ۱.۱۳۷ میلیون بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه نوامبر ۴۲ هزار بشکه در روز افزایش را نشان می‌دهد اما موسسه اطلاعاتی کپلر، میزان صادرات نفت کشورمان در ماه نوامبر را ۱.۲۳ میلیون بشکه در روز اعلام کرده بود.
با این حال، رویترز طی گزارشی نوشته بود که صادرات نفت ایران در دو ماه پایانی سال ۲۰۲۲ بدون وجود برجام به بالاترین رقم ۳ سال گذشته رسیده است./فارس

 

*
پرتال رسمی خبررسانی انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید