تهران
کد خبر:68535
پ

ابراز تاسف اتحادیه اروپا به ازسرگیری مجازات اعدام در آمریکا

به گزارش خبرگزاری بین الملل، دفتر سخنگویی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه تصریح کرد؛ اتحادیه قویا و بی‌قیدوشرط در کنار قربانیان حوادث جنایی و خانواده آن‌ها برای تحت پیگرد قراردادن جنایتکاران ایستادگی می‌کند. اما مجازات اعدام با کرامت و حق زندگی انسان‌ها ناسازگار است و اثر بخشی آن ثابت نشده است. اتحادیه اروپا […]


به گزارش خبرگزاری بین الملل، دفتر سخنگویی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این بیانیه تصریح کرد؛ اتحادیه قویا و بی‌قیدوشرط در کنار قربانیان حوادث جنایی و خانواده آن‌ها برای تحت پیگرد قراردادن جنایتکاران ایستادگی می‌کند. اما مجازات اعدام با کرامت و حق زندگی انسان‌ها ناسازگار است و اثر بخشی آن ثابت نشده است.

اتحادیه اروپا از دولت ایالات متحده خواست تا احکام اعدام صادر شده توسط دادگاه فدرال را در آخرین روزهای دولت ترامپ به عقب بازگرداند. «این احکام مغایر حرکتی است که در سطح بین‌المللی برای حذف مجازات اعدام در حال شکل‌گیری است. »

این بیانیه می‌افزاید: اتحادیه اروپا در تمام شرایط قویا و بی قید و شرط مخالف مجازات اعدام است و از هیچ تلاشی برای برچیدن آن در سطح جهان وفق برنامه اقدام اتحادیه اروپا در زمینه استقرار حقوق بشر و دمکراسی دریغ نخواهد کرد.

لیسا مونت‌گومری، تنها زندانی زن آمریکایی است که به جرم قتل با حکم دادگاه فدرال به مجازات مرگ محکوم بود، در زندانی در ایالت ایندیانا اعدام شد. او در زندان تره هوت و بعد از آن که دیوان عالی آمریکا آخرین تلاش حقوقی برای توقف اعدام او را لغو کرد، با تزریق ماده کشنده اعدام شد.

دیوان عالی آمریکا تیرماه گذشته به وزارت دادگستری این کشور اجازه داد که اجرای مجازات اعدام را از سر بگیرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود که مجازات اعدام برای اولین بار پس از سال ۲۰۰۳، به مورد اجرا گذاشته خواهد شد. با استفاده از سوزن زهردار به نام پنتوباربیتال انجام می‌شود.

اتحادیه اروپا همان زمان به تصمیم وزارت دادگستری آمریکا اعتراض کرده و خواستار تجدیدنظر دولت در این زمینه شده بود. در بیانیه‌ای که ۲۰ تیر ۱۳۹۹ منتشر شد آمده است: «این مجازات یک روش وحشیانه، غیر انسانی و تحقیرآمیز است که با حق غیر قابل انکار زندگی کردن ناسازگار است.»

«فرهان حق» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد هم به این تصمیم واکنش نشان داده و گفته بود، تمامی کشورها باید سریعا مجازات اعدام را متوقف کنند.
منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید