تهران
کد خبر:74510
پ

آمریکا یک چهارم واکسن‌های ضدکرونا در دنیا را انبار کرده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه از اقدام آمریکا در انبار بخش زیادی از واکسن‌های ضد کرونا در دنیا انتقاد کرد. «هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری جمعه (۱۴۰۰٫۲٫۲۴) تصریح کرد مردم آمریکا تنها چهار درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند، اما آمریکا نزدیک به […]


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روزانه از اقدام آمریکا در انبار بخش زیادی از واکسن‌های ضد کرونا در دنیا انتقاد کرد.

«هوا چانیینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری جمعه (۱۴۰۰٫۲٫۲۴) تصریح کرد مردم آمریکا تنها چهار درصد جمعیت دنیا را تشکیل می‌دهند، اما آمریکا نزدیک به یک چهارم دوز‌های واکسن موجود در دنیا را خریداری کرده است.

او گفت: «آمریکا ۳۳۰ میلیون نفر جمعیت دارد که معادل تنها چهار درصد جمعیت دنیا است. با وجود این، ۲.۶ میلیون دوز واکسن خریداری کرده که معادل یک چهارم کل دوز‌های واکسن موجود در دنیا است.»

او در ادامه گفت: «در حالی که کشور‌ها در تلاش هستند از تمامی ابزار‌های موجود برای به دست آوردن واکسن‌هایی که به آن نیاز اضطراری دارند استفاده کنند صد‌ها میلیون دوز واکسن در انبار‌های آمریکا است.»

سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد مقام‌های آمریکایی خواستار ادامه سیاست «اول آمریکا» که از دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» آغاز شد هستند.

او گفت: «مقام‌های آمریکایی کماکان تأکید دارند که آمریکا باید رویکرد “اول آمریکا” یا اولویت‌دهی به توزیع واکسن در داخل را ادامه دهد. آمریکا علاوه بر این، برای صادرات مواد خام واکسن هم محدودیت ایجاد می‌کند.»

این مقام چین در ادامه از مخالفت آمریکا با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد برای صدور بیانیه‌ای در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی انتقاد کرد.

«هوا چانیینگ» گفت: «اعضای شورای امنیت از درگیری‌ها نگرانند و از این شورا خواسته‌اند به وظیفه خود برای ایجاد ثبات و کاستن از تنش‌ها عمل کنند.»

وی در ادامه گفت: «همان‌طور که شما گفتید آمریکا متأسفانه به تنهایی با صدور بیانیه در نشست اضطراری شورای امنیت در روز ۱۰ می‌جلوگیری کرد. در دومین نشست اضطراری در روز ۱۲ می‌هم تقریباً همه اعضای شورای امنیت از صدور بیانیه مطبوعاتی در خصوص اوضاع فلسطین حمایت کردند، اما آمریکا به تنهایی از انعکاس صدای این شورا جلوگیری کرد و یکبار دیگر روبروی جامعه جهانی ایستاد.»

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه تصریح کرد: «آمریکا ادعا می‌کند حقوق بشر مسلمان‌ها برایش اهمیت دارد. اما در حالی که درگیری‌های اخیر میان فلسطین و اسرائیل در حال سوق دادن عده زیادی از مسلمان‌های فلسطینی به سمت جنگ و رنج است آمریکا چشمش را به مصائب فلسطین بسته و حتی از اظهار نظر شورای امنیت در خصوص این مسئله هم جلوگیری کرده است.»

شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه (۱۴۰۰٫۲٫۲۲) یک جلسه اضطراری درباره درگیری‌های میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی‌ها برگزار کرد، اما آمریکا از صدور بیانیه‌ای در محکومیت اقدامات رژیم صهیونیستی خودداری کرد.

یک دیپلمات که خواسته نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت آمریکا معتقد بود برگزاری این جلسه شورای امنیت برای ابراز نگرانی درباره تحولات جاری در فلسطین کفایت می‌کند.

درگیری میان گروه‌های مقاومت فلسطین با رژیم صهیونیستی از روز دوشنبه و پس از پایان ضرب‌الاجل مقاومت به تل‌آویو مبنی بر لزوم پایان تجاوزات این رژیم در قدس و مسجدالاقصی آغاز شد.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند تلاش‌های مصر برای وساطت میان دو طرف و برقراری آتش‌بس تا کنون نتیجه‌ای به همراه نداشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده خمپاره‌ها و گلوله‌های تانک که رژیم صهیونیستی عصر پنجشنبه به سمت غزه شلیک کرد شمار زیادی از خانواده‌های فلسطینی را به فرار از منازل خود وادار کرد.

توسل رژیم صهیونیستی به حملات توپخانه‌ای در درگیری‌های چهار روزه این رژیم با گروه‌های مقاومت احتمال تلفات غیرنظامیان در غزه را افزایش داده است.
منبع: خبرگزاری دانشجو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید