تهران
کد خبر:42642
پ
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی جهت توسعه صنایع پایین‌دستی نفت را تصویب کردند.

مصوبه مجلس برای اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی در صنعت نفت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۲۴ تیر) پارلمان، ماده (۳) طرح حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر، با ۱۴۰ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع تصویب کردند. طبق ماده (۳) این طرح، تنفس […]

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۲۴ تیر) پارلمان، ماده (۳) طرح حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی را از مجموع ۲۱۲ نماینده حاضر، با ۱۴۰ رأی موافق، ۳۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع تصویب کردند.

طبق ماده (۳) این طرح، تنفس خوراک تخصیصی به طرح‌ها با رعایت شرایط زیر صورت می‌پذیرد:

الف ــ استفاده از سهم صندوق توسعه ملی در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه و با اذن مقام معظم رهبری است.

ب ــ درصد تولید نفت‌کوره در طرح‌های موضوع این قانون باید کمتر از ۱۰ درصد کل فرآورده‌های تولید آن طرح باشد.

پ ــ در هنگام بهره‌برداری از واحد احداث‌شده، تطبیق کمیت و کیفیت انواع فرآورده‌های تولیدی براساس مجوز اولیه صادره به‌عهده وزارت نفت بوده و در صورت وجود هر‌گونه مغایرت موظف است میزان تنفس خوراک را متناسب با طرح اجراشده تعدیل کرده و به‌اطلاع صندوق توسعه ملی برساند.

ت ــ خوراک تحویلی به واحدهای مذکور از نظر قواعد مالی در حکم صادرات نفت خام و میعانات گازی است و تنفس خوراک برای اجرای این قانون صرفاً از محل سهم سالانه صندوق توسعه ملی در سقف سهم سالانه آن صندوق تأمین می‌شود. تسویه‌حساب این واحدها با صندوق توسعه ملی بابت بازپرداخت اقساط تنفس خوراک علاوه بر سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش خوراک آنها در پی سنوات می‌باشد.

ج ــ مجوزهای موضوع این قانون به‌استثنای طرح‌های بهینه‌سازی و ارتقای پالایشگاه‌های موجود صرفاً برای سواحل کشور صادر می‌شود.

چ‌ ــ دولت مجاز است در هنگام اعطای تعهد تنفس خوراک قرارداد دریافت بخشی از درآمد حاصل از فروش فرآورده‌های طرح‌ها را به‌صورت ماهانه متناسب با مبلغ بازپرداخت اقساط جهت تسویه بدهی از آن طرح اخذ کند و یا پس از بهره‌برداری از طرح سهام سهامداران شرکت مجری طرح را تا سقف مبلغ تنفس خوراک اخذ کند.

بند (ث) مربوط به شرایط بازپرداخت تسهیلات تنفس خوراک صندوق توسعه ملی جهت بررسی بیشتر به کمیسیون انرژی ارجاع شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید