تهران
کد خبر:61595
پ

تولد صنعت گاز و پتروشیمی دستاورد بعد از انقلاب

بیژن زنگنه وزیر نفت در تیتر امشب گفت:: از سال ۱۲۸۹ که نفت در ایران کشف شد ایران یک بازیگر تعیین کننده در نفت جهان بوده است. بعد از انقلاب ما در دو بخش گاز و پتروشیمی علاوه بر نفت درخشان بوده ایم. بعد از انقلاب به دلایلی تولید نفت در ایران محدود شد که […]

بیژن زنگنه وزیر نفت در تیتر امشب گفت:: از سال ۱۲۸۹ که نفت در ایران کشف شد ایران یک بازیگر تعیین کننده در نفت جهان بوده است.
بعد از انقلاب ما در دو بخش گاز و پتروشیمی علاوه بر نفت درخشان بوده ایم.
بعد از انقلاب به دلایلی تولید نفت در ایران محدود شد که این محدودیت را خود ایران اعمال کرد البته الان به دنبال محدودیت نیستیم.
زنگنه گفت: ذخایر نفتی کشف شده ما در پیروزی انقلاب حدود ۸۸ میلیارد بشکه نفت و مایعات هیدروکربوری بود، اما امروز با توجه به برداشت ۵۰ میلیارد بشکه برداشت نفت ذخایر ما بیش از ۱۶۰ میلیارد بشکه است.
او افزود: در زمینه گاز میزان ذخایر گازی قابل استحصال ما از ۹ هزار میلیارد مترمکعب در زمان انقلاب الان به بیش از ۳۳ تریلیون متر مکعب رسیده است.
در تولید میعانات از ۳۰ هزار بشکه به بالای ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده ایم.
صنعت گاز بعد از انقلاب متولد شد وبا توجه به اینکه مقدار تولید گاز در اوایل انقلاب ۳۶ میلیون متر مکعب ظرفیت پالایش گاز بوده نزدیک به ۳۰ برابر افزایش یافته است و به هزار و ۶۰ میلیون مترمکعب ظرفیت پالایش داریم.
وزیر نفت گفت: تولید ما در پارس جنوبی به بالای ۶۱۰ میلیون متر مکعب در روز رسیده است همچنین میزان انشعابات از ۵۲ هزار به ۱۱ و نیم میلیون انشعاب رسیده است.

زنگنه گفت: پوشش گاز رسانی کشور در اول انقلاب به یک درصد نمی‌رسید که امروز ۹۲ درصد پوشش گازرسانی در سطح کشور داریم که نزدیک ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۷۷ درصد جمعیت روستایی را شامل می‌شود، این یکی از دستاورد‌های بزرگ انقلاب در زمینه گازرسانی است.

زنگنه در ادامه گفت: در زمان انقلاب پتروشیمی بندر امام یا ایران- ژاپن سابق را داشتیم که در زمان جنگ نابود شد و واحد کوچکی در آبادان بود که پی وی سی تولید می‌کرد اکنون ظرفیت پتروشیمی نزدیک به ۳۰ میلیون تن است که ظرفیت بالایی در منطقه است.

او افزود: توسعه صنعت پتروشیمی در سال‌های آینده در دست اقدام است که فقط تا آخر سال ۹۸ حدود ۱۲ میلیون تن ظرفیت جدید پتروشیمی وارد مدار خواهد شد.

تولد بنزین از ۱۴ میلیون لیتر با ورود ستاره خلیج فارس به مدار به ۱۰۵ ملیون لیتر در روز رسیده است که نشان دهنده حرکت بزرگ و قدرت توانمندی ایران در ساخت و اجرای پروژه هاست.

زنگنه درباره پارس جنوبی بعنوان مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی گفت: تولید روزانه ما از قطر پیشی گرفته است و در روز‌های آینده ۴ فاز متعارف افتتاح خواهد شد و با افتتاح فاز ۱۴ در سال آینده کار افتتاح فاز‌ها در دریا به پایان خواهد رسید.

وی گفت: عسلویه بی نظیرترین سرمایه گذاری صنعتی تراز انقلاب اسلامی در حدود ۸۰ کیلومتر صنعت فشرده گاز و پتروشیمی است که دستاورد نیرو‌های جوان ما در صنعت نفت وعظمت انقلاب اسلامی است که در طول ۲۰ سال به نتیجه رسیده است.

زنگنه گفت: با ستاره خلیج فارس تولید بنزین ما از ۱۰۵ میلیون بشکه بنزین عبور خواهد شد و اسفند با حضور رئیس جمهور فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح خواهد شد.

زنگنه گفت: پالایشگاه‌ها باید هم از تولید کمیت تولید محصولات سبک بهسازی شوند و هم از نظر کیفیت به مرحله‌ای برسیم که با محصولات جهانی برابری داشته باشیم.
او گفت: سالهاست که ایرانی‌ها کار‌های طراحی در پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها دارند که البته دانشگاه‌ها در زمینه تولید دانش فنی در مراکز پژوهشی ادغام شده و تعامل با صنعت در این زمینه کمک کنند تا صاحب تکنولوژی شویم.
زنگنه گفت:: مرکز عملیات نفتی ما در اوایل انقلاب در لندن بوده و ما فقط بهره بردار بودیم اکنون بعد از انقلاب دانشکده نفت در
صنعت بالادستی ایجاد شده که روز به روز به اتکای نیرو‌های پرورش یافته در داخل صنعت نفت به پیشرفت‌های قابل توجهی رسیده است.
وزیر نفت در پایان گفت: در میادین مشترک و در میدان‌های غرب کارون کار‌های بزرگی انجام شده و در پایان سال ۹۷ به تولید بیش از ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب گاز غنی در کشور خواهیم رسید که رکورد تاریخی و تعیین کننده خواهد بود.

منبع : صدا و سیما