تهران
کد خبر:61341
پ

تولید اسید کلریدریک پالایشگاهی

مدیر عامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: طراحی و دستیابی به این محصول در مدت سه هفته با همت تیم ۵۰ نفره از متخصصان پالایشگاه نفت بندرعباس، انجام شد. هاشم نامور افزود: اسید کلریدریک تولید شده در بخش ایزومرسازی که یکی از بخش‌های اصلی تولید بنزین با استاندارد یورو ۵ است استفاده می‌شود. وی گفت: […]

مدیر عامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: طراحی و دستیابی به این محصول در مدت سه هفته با همت تیم ۵۰ نفره از متخصصان پالایشگاه نفت بندرعباس، انجام شد.
هاشم نامور افزود: اسید کلریدریک تولید شده در بخش ایزومرسازی که یکی از بخش‌های اصلی تولید بنزین با استاندارد یورو ۵ است استفاده می‌شود.
وی گفت: هم اکنون پالایشگاه نفت بندرعباس ظرفیت تولید روزانه ۵۰۰ کیلوگرم اسید کلریدریک را دارد.
نامور افزود: دستیابی به این موفقیت علاوه بر قطع وابستگی به خارج از کشور برای تامین اسیدکلریدریک، موجب صرفه جویی اقتصادی و تسریع در اجرای فرآیند‌های پالایشگاهی می‌شود.
کشور‌های چین و هند تنها تولید کننده اسید کلریدریک مورد نیاز پالایشگا‌ها در آسیا هستند.
مدیر پروژه تولید اسید کلریدریک شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: متخصصان این شرکت با عملیاتی کردن فرآیند طرح ریزی شده با استفاده از امکانات و ظرفیت‌های پالایشگاه با طراحی دو راکتور، یک مبدل، ماده شیمیایی پرکلرواتیلن و هیدروژن تحت شرایط تعریف شده موفق به تولید اسید کلریدریک با خلوص ۹۹ و ۹ دهم درصد شدند.
موسوی افزود: صرفه جویی در زمان، صرفه جویی‌های اقتصادی و ارزی، جلوگیری از خطرات زیست محیطی با حذف کپسول‌های حامل اسید کلریدریک و افزایش کیفیت و ایمنی از مزایای اجرای این طرح است.
موسوی گفت: تا پیش از این اسید کلریدریک از خارج کشور با کپسول‌های ۳۷ کیلوگرمی تهیه می‌شد که علاوه بر مخاطرات زیست محیطی از نظر ایمنی دارای خطرات کاربری و مشکلات مربوط به انباشت کپسول نیز وجود داشت.
مدیر پروژه تولید اسید کلریدریک شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز گفت: پیش از این مقرر بود به منظور آماده سازی بخش ایزومر سازی واحد ایزومریزاسیون، ۱۰ تن اسیدکلریدریک به ارزش ۴۰۰ هزار یورو از خارج از کشور فراهم شود.