تهران
کد خبر:60659
پ

خط لوله اتیلن غرب نقطه مشترک مجتمع‌های پتروشیمی‌ غرب کشور

خط لوله اتیلن غرب، خط لوله‌ای در غرب کشور به طول 2 هزار و 606 کیلومتر است که مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در غرب، شمال غربی و جنوب غربی ایران را به هم وصل می‌کند. خط لوله اتیلن غرب نامی آشنا در صنعت پتروشیمی ایران به حساب می‌آید، خط لوله‌ای که مجموعه‌ای از مجتمع‌های پتروشیمی در […]

خط لوله اتیلن غرب، خط لوله‌ای در غرب کشور به طول 2 هزار و 606 کیلومتر است که مجتمع‌های پتروشیمی مستقر در غرب، شمال غربی و جنوب غربی ایران را به هم وصل می‌کند.

خط لوله اتیلن غرب نامی آشنا در صنعت پتروشیمی ایران به حساب می‌آید، خط لوله‌ای که مجموعه‌ای از مجتمع‌های پتروشیمی در غرب کشور را به طول 2 هزار و 606 کیلومتر به هم متصل کرده تا در قالب 3 فاز گاز اتیلن از منطقه عسلویه را به واحد‌های مستقر در غرب، شمال غربی و جنوب غربی ایران برساند و نقطه پایانی آن میاندوآب در استان آذربایجان غربی است، که در ادامه این روند خط لوله انتقال میاندواب تا تبریز نیز در دستور کار قرار گرفته است.
قطعه دوم این خط لوله در دی ماه سال گذشته کلنگ زنی شد که طی یک پروسه زمانی 3 ساله به مرحله تکمیل می‌رسد تا با وسعت 154 کیلومتری مجتمع پتروشیمی میاندوآب را به مجتمع پتروشیمی تبریز وصل کند.
ایده ابتدایی ساخت این مگاپروژه از سال 1381 و به همت شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران استارت خورد تا با نام گیری طولانی‌ترین خط انتقال اتیلن جهان، تامین کننده خوراک واحد‌های پتروشیمی استان‌های استان‌های خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی شود.
هدف گذاری اجرای این پروژه به این صورت بود که علاوه بر اتصال مجتمع‌های پتروشیمی واقع در غرب کشور و تامین خوراک آنها، از افزایش ظرفیت تولید ایجاد شده در بازار‌های بین المللی در راستای افزایش صادرات استفاده کنند.
تامین کننده اصلی این خط لوله طویل، پتروشیمی کاویان در بوشهر و پتروشیمی اروند در خوزستان است که هر دو به نوعی در نقطه شروع این خط لوله قرار دارند و در ادامه مسیر واحد‌های اندیمشک در استان خوزستان، ممسنی در استان فارس، گچساران و دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد، بروجن در استان چهارمحال و بختیاری، مجمتع لرستان، مجمتع کرمانشاه، مجمتع همدان، مجمتع کردستان، مهاباد و میاندوآب در استان آذربایجان غربی را در بر بگیرد.
خط لوله‌ای که طول غربی کشور را طی می‌کند به این امید که توسعه اقتصادی و اشتغالزایی را برای ساکنین مناطق کمتر برخوردار از رفاه به ارمغان بیاورد.
بنا بر گزارش‌های اعلام شده در این حوزه، ظرفیت خط لوله اتیلن 3.5 میلیون تن در سال است که ٢.٥ میلیون تن از عسلویه و 1 میلیون تن خوراک از گچساران به خط تزریق خواهد کرد.
طرح خط لوله اتیلن غرب شامل هشت ایستگاه تقویت فشار اتیلن است که دو ایستگاه آن در ابتدای خط، برای تقویت فشار اتیلن دریافتی و پنج ایستگاه تقویت فشار دیگر در طول مسیر اصلی برای جبران کاهش فشار در طول مسیر انتقال اتیلن پیش‌بینی شده است.
در این میان کارشناسان حوزه پتروشیمی اختلاف نظر‌هایی در زمینه توجیه اقتصادی این پروژه عظیم پتروشیمی دارند، به گونه‌ای که مخالفین این پروژه معتقدند کلنگ زنی آن از ابتدا اشتباه بود و هزینه‌های گزافی را به این صنعت تحمیل کرد و از سوی دیگر موافقین این طرح، پروژه خط لوله اتیلن را ابزاری برای توسعه ظرفیت‌های محصولات تولیدی می‌دانند.
بنا به نظر برخی کارشناسان در حین ساخت این خط لوله فشار‌های سیاسی برای ساخت مجتمع پتروشیمی در مناطق مختلف و در مسیر این خط از سوی مسئولین مناطق به شرکت ملی پتروشیمی وارد شد که در برخی موارد این فشار‌ها نتیجه بخش بوده و ساخت مجتمعی بدون توجه به توجیه اقتصادی آن را به دنبال داشته است.
آن چه مشخص است، توقف طرح‌هایی که دارای تعریف اشتباهی هستند، مطالعات گسترده پیش از آغاز اجرای طرح‌های اقتصادی، عدم تصمیم گیری منطقه‌ای برای ساخت مجتمع پتروشیمی از نمونه راهکار‌های پیشنهادی دلسوزان این حوزه برای پیشرفت واقعی صنعت پتروشیمی است.