تهران
کد خبر:60431
پ

پتروشیمی گلستان تا پایان سال تعیین و تکلیف می شود

عباس اغنامی، شامگاه سه شنبه در نشست خبری با موضوع پتروشیمی گلستان اظهار کرد: مطالبه مردمی پتروشیمی از دهه ۶۰ در استان مطرح بود و با پیگیری های که صورت گرفت در ۲۴ اسفند ۸۴ مصوب شد. وی افزود: در سال ۸۶ پتروشیمی گلستان مجوز گرفت و در سال ۸۸ زمینی برای این کار اختصاص […]

عباس اغنامی، شامگاه سه شنبه در نشست خبری با موضوع پتروشیمی گلستان اظهار کرد: مطالبه مردمی پتروشیمی از دهه ۶۰ در استان مطرح بود و با پیگیری های که صورت گرفت در ۲۴ اسفند ۸۴ مصوب شد.

وی افزود: در سال ۸۶ پتروشیمی گلستان مجوز گرفت و در سال ۸۸ زمینی برای این کار اختصاص یافت.

اغنامی ادامه داد: در اواخر بهمن ماه ۹۲ براساس سیاست اصل ۴۴ قانون اساسی دولت از طرح پتروشیمی خارج و همین امر سبب ایجاد وقفه در آن شد.

وی گفت: پتروشیمی گلستان همزمان با پتروشیمی لردگان و زنجان شروع شد و در آن زمان پیشرفت خوبی داشت و با بیرون آمدن شرکت پتروشیمی وقفه ای در آن اتفاق افتاد.

اغنامی بیان کرد: علیرغم این که پتروشیمی مربوط به بخش خصوصی است اما در جلسه ای در استانداری نیست که مطرح نشود.

وی تأکید کرد: در اسفند ۹۶ اولین جلسه در مورد پتروشیمی با حضور استاندار گلستان و هیئت مدیره شرکت برگزار شد و پس از پیگیری های بعدی در ۳۰ خرداد ۹۷ همزمان با سفر وزیر کشور مصوبه ای گرفتیم که باید این پروژه ظرف سه ماه تعیین و تکلیف شود.

اغنامی اظهار کرد: کمیته ای برای پیگیری تشکیل و تاکنون چهار جلسه برگزار شده است.

وی با بیان این که در آن برهه خود پتروشیمی ایران اعلام کرد که این طرح توجیه دارد، افزود: در همان زمان نامه ای به رئیس جمهور از طرف رحمانی فضلی ارسال و روحانی آن را به شرکت نفت ارجاع داد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان گفت: دو اولویت اساسی توسط استاندار گلستان مطرح شده که یکی پتروشیمی و دیگری راه آهن گرگان- مشهد است.

اغنامی با بیان این که باید این پروژه باید در سطح ملی پیگیری می شد، ادامه داد: در راستای پیگیری های که لازم بود انجام شود مجوزهای پتروشیمی را ظرف سه روز ببا همکاری دستگاه های اجرایی تمدید کردیم.

وی با بیان این که پتروشیمی گلستان نیازمند تقویت مدیریت بود، یادآور شد: نشستی با مدیر عامل صندوق تعاون روستایی کشور داشتیم و آن ها با دو رویکرد، تأمین نیاز خود و این که اکثر سهامداران از بدنه کشاورزی بودند تمایل به همکاری داشتند.

اغنامی توضیح داد: از اقدام مهم دیگر ورود هلدینگ نفت و گاز به پتروشیمی گلستان است و امیدواریم تا پایان سال به نتیجه مطلوب داشته باشد.