تهران
کد خبر:59361
پ

بهره‌برداری از طرح افزایش ظرفیت تولید «پارازایلن» ایران تا اسفند ۹۷

مدیرعامل بزرگترین مجتمع آروماتیکی صنعت پتروشیمی از آغاز اجرای طرح تعویض غربال‌های مولکولی واحد تولید پارازایلن پتروشیمی نوری خبر داد و گفت: این پروژه با هدف افزایش ظرفیت تولید پارازایلن تا پایان امسال در مدار بهره‌برداری قرار می گیرد. «تقی صانعی» درباره مهمترین برنامه در دست اجرای افزایش ظرفیت تولید محصول استراتژیک «پارازایلن»، گفت: سیستمی […]

مدیرعامل بزرگترین مجتمع آروماتیکی صنعت پتروشیمی از آغاز اجرای طرح تعویض غربال‌های مولکولی واحد تولید پارازایلن پتروشیمی نوری خبر داد و گفت: این پروژه با هدف افزایش ظرفیت تولید پارازایلن تا پایان امسال در مدار بهره‌برداری قرار می گیرد.

«تقی صانعی» درباره مهمترین برنامه در دست اجرای افزایش ظرفیت تولید محصول استراتژیک «پارازایلن»، گفت: سیستمی که در واحد تولید پارازایلن پتروشیمی نوری بوده استفاده از غربال‌های مولکولی است که بعد از ۱۰ سال عملکرد آن کاهش یافته است.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی نوری با اعلام اینکه هم اکنون با گذشت ۱۰ سال تولید رو به کاهش گذاشته است، تصریح کرد: فرآیند تولید پارازایلن یکی از پیچیده ترین فرآیندهای تولید در جهان است به طوری که اگر قیمت پارازایلن و ارتوزایلن را با هم مقایسه کنید اگر قیمت جهانی ارتوزایلن حدود ۹۰۰ دلار به ازای هر تن باشد، بهای پارازایلن ۱۳۰۰ دلار در هر تن است درحالی که این دو محصول مشابه هستند و یکی از دلایلی که موجب این تفاوت قیمت شده پیچیدگی فرآیند تولید پارازایلن است.

این مقام مسئول با اعلام اینکه هم اکنون پروژه تعویض غربال‌های مولکولی واحد تولید پارازایلن پتروشیمی نوری در حال انجام است، اظهار داشت: پیش بینی می شود این پروژه مهم تا پایان سال ۱۳۹۷به نتیجه برسد.

به گفته وی در این پروژه سیستم آن بروز شده و آخرین تکنولوژی پارازایلن در این کارخانه پیاده می شود که اروپایی است. البته به خاطر تحریم شرکت‌های اروپایی از حضور در نصب و راه اندازی سر باز زدند و همکارانمان این کار را شروع کردند و با بهره برداری از این واحد تولید پارازایلن حدود ۲۰۰۰ تن در روز می شود که ۱۲۰۰ تن آن به مصرف داخل می رسد و مابقی صادر خواهد شد.

صانعی با بیان اینکه پیش از آغاز تعمیرات حدود ۱۳۰۰ تن در روز تولید می‌شد و این در حالی بود که هر چند وقت یک بار واحد را ۴ تا ۵ روز توقف می دادیم تا یکسری کارهای اصلاحی انجام دهیم، خاطرنشان کرد: پروژه ۱.۵ سال است شروع شده همه مواد را پیش از شروع تامین شده و بابت کالا مشکلی وجود ندارد.

گفتنی است، پتروشیمی نوری بزرگترین تولیدکننده محصولات آروماتیکی در ایران و یکی از بزرگترین تولید کننده مواد آروماتیک در جهان با تولید ۴.۵ میلیون تن محصول در سال است که با ۹۳۰ میلیون دلار سرمایه گذاری در سال ۱۳۸۰ کارش را شروع کرده و برای ۱۱۸۰ نفر به طور مستقیم ایجاد اشتغال کرده است. عملیات اجرایی این مجتمع آذر ماه ۱۳۷۹ آغاز شد و راه اندازی آن اوایل نیمه دوم سال ۱۳۸۵ و افتتاح رسمی در تیر ماه ۱۳۸۶ بوده است.

تولیدات اصلی پتروشیمی نوری حدود ۷۵۰ هزار تن پارازایلن و حدود ۴۰۰ هزار تن بنزن و حدود ۱۰۰ هزار تن ارتوزایلن است و مابقی آن محصولات فرعی است که تعدادی از آنها صادر می شود و تعدادی از طریق خط لوله به شرکت‌های همجوار ارسال می شود.