تهران
کد خبر:59305
پ

ضعف بزرگ صنایع پتروشیمی در تنظیم قراردادهای بلندمدت صادراتی

فعالان صنعت پتروشیمی و صادرکنندگان این محصولات، مکانیسم تک‌محموله‌ای را در پیش گرفته‌اند که به زیان این صنعت در شرایط رکودی است. عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه بازار جهانی محصولات پتروشیمی به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت، روزهای سرد خود را سپری می‌کند، معتقد است که در چنین شرایطی بازارهای صادراتی […]

فعالان صنعت پتروشیمی و صادرکنندگان این محصولات، مکانیسم تک‌محموله‌ای را در پیش گرفته‌اند که به زیان این صنعت در شرایط رکودی است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به اینکه بازار جهانی محصولات پتروشیمی به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت، روزهای سرد خود را سپری می‌کند، معتقد است که در چنین شرایطی بازارهای صادراتی ایران به دلیل ضعف صنایع پتروشیمی و صادرکنندگان این حوزه در انعقاد قراردادهای بلندمدت، دچار آسیب‌های بیشتری می‌شود.

به نقل از روابط عمومی اتاق تهران، مهدی شریفی‌ نیک‌نفس گفت: از جمله معضلاتی که صنعت پتروشیمی ایران در آن گرفتار شده است، عدم عقد قراردادهای بلندمدت با مشتریان خارجی است به طوری که شرکت‌های بزرگ پتروشیمی در داخل کشور قائل به انجام قراردادهای مستمر و بلندمدت با شرکای تجاری خود نیستند و صرفا به عرضه محصولات به صورت تک محموله، بسنده می‌کنند.

مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران افزود: در صورت عقد قراردادهای بلندمدت و حتی میان‌مدت از سوی شرکت‌های پتروشیمی و صادرکنندگان این بخش با بازارهای بین‌المللی، مشتریان خارجی حتی در شرایط رکود در این بازار نیز موظف به خرید محصولات از ایران می‌شوند و از بازار صادراتی محصولات پتروشیمی ایران از حالت خریدهای مقطعی و فصلی خارج خواهد شد.

به گفته وی، عمده شرکت‌های پتروشیمی ایران متاسفانه به این رویکرد در بازار جهانی، التزامی ندارند و تنها به فروش‌های مقطعی و کوتاه‌مدت بسنده کرده‌اند، حال آنکه با عقد قراردادهای بلندمدت و ادامه‌دار با مشتریان خارجی، می‌توان عرضه و صادرات محصولات پتروشیمی را در تمامی شرایط حاکم بر بازار جهانی، تضمین کرد.