تهران
کد خبر:59267
پ

گاز پتروشیمی‌ها زمستان امسال سهمیه‌بندی نمی‌شود

ا پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها و بهره‌برداری از ردیف‌های جدید شیرین‌سازی پالایشگاه‌های جدید فازهای 13، 22 تا 24 و راه‌اندازی کامل از سکوهای فاز 14 پارس جنوبی، هم اکنون برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی با ثبت رکوردهای جدید از مرز 600 میلیون مترمکعب در روز عبور کرده است. افزایش تولید و برداشت گاز […]

ا پایان تعمیرات اساسی پالایشگاه‌ها و بهره‌برداری از ردیف‌های جدید شیرین‌سازی پالایشگاه‌های جدید فازهای 13، 22 تا 24 و راه‌اندازی کامل از سکوهای فاز 14 پارس جنوبی، هم اکنون برداشت روزانه گاز ایران از پارس جنوبی با ثبت رکوردهای جدید از مرز 600 میلیون مترمکعب در روز عبور کرده است.

افزایش تولید و برداشت گاز در حوزه پارس جنوبی جدا از سبقت از رقیب قطری تاکنون دستاوردهای متعددی برای صنعت نفت کشور آن هم در شرایط تحریم به ارمغان آورده است به طوری که صرفا با ثبت رکورد جدید گازرسانی به نیروگاه های برق در کنار به حداقل رسیدن مصرف سوخت مایع شامل نفت و کوره و گازوئیل که مزیت‌های زیست محیطی هم داشته منجر به افزایش صادرات انواع فرآورده‌های نفتی در کشور شده است.

امسال، برای دومین سال متوالی بوده که به دلیل افزایش سهم گاز طبیعی در سبد سوخت نیروگاه های کشور نه تنها گازوئیلی وارد کشور نشده که حتی ظرفیت مازاد حدود 20 میلیون لیتری در روز برای صادرات این فرآورده استراتژیک نفتی حاصل شده است.

در طول پنج سال گذشته تاکنون سهم سوخت مایع در سبد سوخت و انرژی نیروگاه‌های کشور روندی نزولی داشته به طوری که به طور متوسط سال 93 سهم فرآورده های نفتی در سبد سوخت نیروگاه ها حدود 27 درصد بوده که این نسبت در سال 94 به 18 درصد، سال 96 به 10 درصد و در شرایط فعلی به کمتر از پنج درصد کاهش یافته است.

آمارهای رسمی ترازنامه انرژی کشور نشان می دهد که همزمان با کاهش سهم سوخت مایع در سبد سوخت نیروگاه های کشور تعداد نیروگاه های متصل به شبکه گاز هم در طول پنج سال گذشته تاکنون روندی صعودی داشته به طوری که تعداد نیروگاه های بهره مند گاز از 68 واحد در سال 92 هم اکنون به 80 واحد رسیده و پیش بینی می شود تا سال 1400 در مجموع 84 نیروگاه برق به شبکه گاز کشور متصل شوند.

در شرایط فعلی عملیات گازرسانی به سه نیروگاه برق استان سیستان و بلوچستان شامل تکمیل پروژه گازرسانی به دو واحد نیروگاه زاهدان، نیروگاه بمپور و گازرسانی به روش CNG به نیروگاه چابهار در حال انجام بوده که با بهره برداری از این سه پروژه در مجموع تمامی نیروگاه های کشور (به استثنای دو نیروگاهی که تاکنون قرارداد تامین سوخت امضا نکردند) به شبکه گاز ایران متصل شوند.

*رکورد گازرسانی به نیروگاه‌ها شکسته شد

به گزارش فارس، آمارهای رسمی شرکت ملی گاز نشان می‌دهد که سال 92 حدود 38 میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه‌های کشور عرضه شده بود، با بهره برداری تدریجی از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید گاز نرخ گازرسانی به نیروگاه‌ها سال 95 به حدود 60 میلیارد مترمکعب و ارسال به بیش از 67 میلیارد و 600 میلیون مترمکعب افزایش یافت.

با جهش در افزایش تولید گاز ایران، برنامه ریزی شده بود که تا پایان سال جاری حدود 70 میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه ها تحویل شود که آمارهای رسمی نشان می دهد که تا پایان آبان ماه امسال بالغ بر 55 میلیارد مترمکعب گاز به نیروگاه های برق کشور تحویل شده است.