تهران
کد خبر:58005
پ

جایگزینی نفت ایران توسط دیگر کشورها بلوف سیاسی است

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که جایگزینی نفت ایران ازسوی دیگر کشورها یک بلوف سیاسی است، گفت: عربستان به لحاظ فنی امکان جایگزینی نفت ایران را ندارد. حسین امیری خامکانی با بیان این‌که صادرات نفت ایران هیچگاه متوقف نمی‌شود، گفت: صادرات نفت ایران بدون‌شک به صفر نمی‌رسد، اما کاهش صادرات […]

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این‌که جایگزینی نفت ایران ازسوی دیگر کشورها یک بلوف سیاسی است، گفت: عربستان به لحاظ فنی امکان جایگزینی نفت ایران را ندارد.
حسین امیری خامکانی با بیان این‌که صادرات نفت ایران هیچگاه متوقف نمی‌شود، گفت: صادرات نفت ایران بدون‌شک به صفر نمی‌رسد، اما کاهش صادرات نفت ایران نیز تاثیر خود را در بازار خواهد گذاشت.

وی با اشاره به این‌که ایجاد ثبات و فرصت‌سازی از تحریم و افزایش صادرات غیرنفتی ضرورت دارد، افزود: با آغاز رسمی تحریم، نه تنها مشکل خاصی به‌وجود نخواهد آمد، بلکه شکست آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت کشور، موفقیت برای ایران اسلامی و جامعه جهانی در قبال این کشور است.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به این‌که معافیت هشت کشور خریدار محموله‌های نفت خام ایران از تحریم‌ها نشان‌دهنده آن است که آمریکا به اهداف مورد نظر خود نرسیده است، تصریح کرد: در طول ۴۰ سال گذشته، انواع تحریم‌ها را شاهد بودیم و کم و بیش مشکلات ناشی از آن برای کشور عادی است و گاه از همین تحریم‌ها، فرصت‌سازی شده و در برخی بخش‌ها از جمله صنعت نفت پیشرفت‌های خوبی کسب و خوداتکایی راهبردی حاصل شده است.

امیری خامکانی عنوان کرد: جو روانی سبب شده است فشارهای تحریمی پیش‌خور شوند و از این به بعد باید شاهد ثبات باشیم. بدیهی است شکست تحریم نفتی و افزایش قیمت نفت در مجموع کاهش نسبی صادرات نفت را جبران می‌کند و درآمدهای نفتی را در حد معقولی حفظ خواهد کرد.