تهران
کد خبر:43340
پ

نیروگاه هسته‌ای شناور برای استخراج بیشتر نفت

      روسیه از نیروگاه اتمی شناور خود برای اکتشاف نفت در شمالگان استفاده خواهد کرد. اما چه چیز باعث می‌شود که این موضوع واقعیت پیدا نکند؟  به نقل از کلین‌تکنیکیا، به برکت همه‌گیر شدن گرمایش جهانی(!) بیشتر یخ‌هایی که شمالگان به داشتنش می‌نازید حالا در حال یخ شدن هستند و از این رو اکنون راحت‌تر می‌توان در […]

 

 

 

روسیه از نیروگاه اتمی شناور خود برای اکتشاف نفت در شمالگان استفاده خواهد کرد. اما چه چیز باعث می‌شود که این موضوع واقعیت پیدا نکند؟

 به نقل از کلین‌تکنیکیا، به برکت همه‌گیر شدن گرمایش جهانی(!) بیشتر یخ‌هایی که شمالگان به داشتنش می‌نازید حالا در حال یخ شدن هستند و از این رو اکنون راحت‌تر می‌توان در این منطقه حفاری نفت انجام داد تا بتوان انتشارات بیشتری تولید کرد و گرمایش جهانی را هم گسترده‌تر کرد.

اقتصاد روسیه به شدت وابسته به نفتی است که به دیگر ملت‌ها می‌فروشد، آیا تا به حال کسی دیده است که روسیه به کشور دیگری مثلا خودرو بفروشد؟

حال این کشور قصد دارد تا به شمالگان راحت‌تر دسترسی داشته باشد تا پول بادآورده بیشتری به چنگ آورد و فرمانروای دراکولا خوشحال‌تر باشد.

اما استخراج نفت یک فرآیند انرژی‌بر است و البته که روسیه آنقدر کابل برق ندارد که بتواند تا شمالگان برق بکشد.

پس چه می‌کند؟ یک نیروگاه بر روی یک کشتی باری می‌سازد و بر شمالگان شناور می‌کند. ایده خوبی است؟ البته که نه.

ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای بسیار زمان بر است حتی در روسیه. روسیه ساخت این نیروگاه شناور را از سال ۲۰۰۷ آغاز کرد. این کشور یک کشتی باری ساخت تا قادر به حمل دو نیروگاه هسته‌ای با ظرفیت تولید ۷۰ مگاوات برق باشد. این کشتی در کارخانه کشتی‌سازی سنت‌پترزبورگ ساخته شد.

این نیروگاه باید قادر باشد برق مورد نیاز نمک‌زدایی و عملیات‌های حفاری در منطقه شمالگان را تامین کند.

اما مسیری که این نیروگاه برای رسیدن به شمالگان باید طی کند از دریای بالتیک می‌گذرد. دریایی که کشورهای بالتیک، شامل فنلاند، سوئد، نروژ و لیتوانی، لهستان، آلمان و دانمارک در آن مرز مشترک دارند و البته که هیچ کدام از این کشور‌ها علاقه خاصی به عبور یک کشتی به همراه یک نیروگاه هسته‌ای شناور بر روی آن از آب‌های خود ندارند.

صلح سبز هم تلاش‌هایی را آغاز کرد تا جلوی خروج محموله سوخت هسته‌ای این کشتی را از سنت‌پتروبورگ بگیرد، بنابراین روسیه مجبور شده است نقشه B را اجرا کند.

حالا این کشتی به «مورمانسک» رفته است و قرار است آنجا پس از بارگیری به «پِوِک» برود.  و آنجا جایگزین نیروگاه ۴۸ مگاواتی شود.

کلین‌تکنیکا می‌نویسد این جایگزینی احتمالا ایمن خواهد بود مخصوصا با سابقه [نه‌چندان] درخشان روسیه در مباحث مربوط به نیروگاه‌های هسته‌ای. شاید نباید چندان نگران بود!

هزینه این کشتی با دو نیروگاهش به ۲۳۲ میلیون دلار رسید و قادر است برق مورد نیاز ۱۰۰ هزار نفر را تامین کند. هرچند اگر کوچکترین اشتباهی رخ دهد قادر است شهری بزرگ‌تر از این را از روی زمین محو کند.

این نیروگاه متعلق به روس‌اتم است، شرکتی که به نوشته طنز این وب‌سایت، هیچ ارتباط نزدیکی هم با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه ندارد.

نیروگاه هسته‌ای شناور ایده جدیدی نبوده است. بین سال‌های ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۵، ایالات متحده در پاناما از چنین نیروگاهی استفاده کرده است. اما به هرحال اصلا ایده خوبی نیست که چنین نیروگاهی به شمالگان منتقل شود.

پاسخ این دیوانگی رهانیدن دنیا از شر نفت و دیگر سوخت‌های فسیلی است. اگر هزینه‌های اقتصادی و انسانی مقابله با جنگ‌های جهانی برای دستیابی به نفت کافی نیست، هزینه‌های غیرقابل محاسبه‌ای که سوخت‌های فسیلی به محیط زیست وارد می‌کنند بشر را مجبور می‌کند که به ممنوعیت آن‌ها اقدام کند. استفاده از سوخت‌های فسیلی به مثابه همان «رولت روسی» است که بشر هر روز با زندگی خود و زندگی هر موجود زنده دیگری در روی زمین بازی می‌کند.