تهران
کد خبر:43219
پ

ترامپ: بعد از تحریم ایران، بازارهای جهانی نفت دچار کمبود نمی شوند

    رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید وضعیت بازار جهانی انرژی به گونه‌ای است که تحریم‌های نفتی ایران را امکان پذیر می‌کند. ترامپ در یادداشتی خطاب به وزیران امور خارجه، دارایی و انرژی ایالات متحده نوشت که «شرایط اقتصاد جهانی، افزایش تولید نفت بعضی کشورها ومازاد تولید در جهان» او را به این جمع بندی رسانده که کاهش چشمگیرفروش نفت ایران در بازارهای جهانی […]

 

 

رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید وضعیت بازار جهانی انرژی به گونه‌ای است که تحریم‌های نفتی ایران را امکان پذیر می‌کند. ترامپ در یادداشتی خطاب به وزیران امور خارجه، دارایی و انرژی ایالات متحده نوشت که «شرایط اقتصاد جهانی، افزایش تولید نفت بعضی کشورها ومازاد تولید در جهان» او را به این جمع بندی رسانده که کاهش چشمگیرفروش نفت ایران در بازارهای جهانی امکان‌پذیر است.

این ارزیابی در پی خروج آمریکا از برجام و عزم کاخ سفید به برقراری مجدد تحریم‌های شدید علیه ایران منتشر شده است.

آمریکا به کشورهای دیگر بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز برای اجرای تحریم های ایران فرصت داده است. کشورهای اروپایی تاکنون به این موضوع روی خوش نشان نداده‌اند.

ترامپ در یادداشتش نوشت: «طبق قانون اختیارات دفاع ملی سال ۲۰۱۲ … حکم من این است که عرضه نفت و محصولات نفتی در حدی است که اجازه می‌دهد حجم نفت خام و محصولات نفتی که از ایران یا از طریق موسسات مالی (از ایران) خریداری می‌شود، به میزان چشمگیری کاهش یابد.»

قانون اختیارات دفاع ملی سال ۲۰۱۲ در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد و تحریم‌های نفتی ایران بر پایه آن شکل گرفته است.

این قانون از رئیس جمهوری آمریکا می‌خواهد برای اطمینان از بالا نرفتن بهای نفت خام به خاطر تحریم‌های ایران، هر ۹۰ روز گزارشی را از میزان عرضه نفت در جهان ارائه کند.

همچنین بر اساس تحریم‌های آمریکا، شش ماه بعد از خروج این کشور از برجام، یعنی در نوامبر سال ۲۰۱۸، وزارت دارایی آمریکا باید عملکرد کشورهای خریدار نفت ایران را بررسی کند و در صورتی که به قانون تحریم عمل نکرده باشند، بانک‌هایی که برای خرید نفتبه بانک مرکزی ایران پول پرداخته‌ باشند (مثلا بانکهای چینی، کره‌ای یا هندی) مشمول تحریم می‌شوند.