تهران
کد خبر:36370
پ

دو قربانی ناوشکن دماوند در حاشیه اخبار سانچی

دریا در ایران باز هم قربانی می‌گیرد. به گفته سخنگوی ارتش ایران خسارت و آسیب وارده به ناوشکن دماوند جدی بوده و دو تن از خدمه این کشتی جنگی نیز ناپدید شده‌اند.  این روزها دریا سر ناسازگاری با ایران دارد. در بامداد ۲۰ دی ماه، ناوشکن دماوند هنگام ورود به بندر انزلی با موج‌شکن‌ برخورد […]

دریا در ایران باز هم قربانی می‌گیرد. به گفته سخنگوی ارتش ایران خسارت و آسیب وارده به ناوشکن دماوند جدی بوده و دو تن از خدمه این کشتی جنگی نیز ناپدید شده‌اند.

 این روزها دریا سر ناسازگاری با ایران دارد. در بامداد ۲۰ دی ماه، ناوشکن دماوند هنگام ورود به بندر انزلی با موج‌شکن‌ برخورد کرد و دچار حادثه شد. ارتش علت این حادثه را افزایش سرعت باد و طوفان شدید در دریای خزر اعلام کرد.

امیر سرتیپ دوم شاهین تقی‌خانی، سخنگوی ارتش ایران در باره آسیب وارده به ناوشکن دماوند گفت: این کشتی جنگی به طور جدی آسیب دیده و نیاز به تعمیر و بازسازی اساسی دارد.

نیروی دریایی ایران پس از بررسی‌های اولیه آسیب وارده به این ناوشکن را جزیی توصیف کرد، اما اکنون تیم‌های تخصصی به این نتیجه رسیده‌اند که میزان خسارت و آسیب وارد شده جدی بوده است.

۱۸سرنشین، دو مفقود

اما آنچه که در میان خبرهای ناگوار سانچی شاید کمتر به آن پرداخته شده است مفقود شدن دو نفر از پرسنل ناوشکن دماوند به دلیل برخوردی است که با موج شکن بندر انزلی داشته است.

تقی‌خانی اظهار داشت: «متاسفانه در این حادثه دو نفر از هم‌رزمان‌مان نیز مفقود شده‌اند که جستجو برای یافتن آنها ادامه دارد.»

پیش‌تر وبسایت «گیل‌نگاه» به نقل از منابع محلی گزارش داده بود که شش تن از ۱۸ سرنشین کشتی جنگی دماوند به داخل دریا سقوط کرده‌اند. چهار تن از این افراد نجات یافته‌اند.

دماوند دومین کشتی جنگی کلاس موج است که در اسفند ۹۳ به ناوگان شمال نیروی دریایی جمهوری اسلامی پیوست. این ناوشکن بر مبنای ناوچه‌های بریتانیایی توسط متخصصان ایرانی و در بخش «صنایع دریایی شهید تمجیدی» ساخته شده است.