تهران
کد خبر:35751
پ

نفت به دلیل نبود اعتبارات به فلرها بی‌توجه است

        مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان : نفت به دلیل نبود اعتبارات به فلرها بی‌توجه است مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: تولید نفت افتخاری برای شرکت نفت است، ولی حاضر نیستند آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های نفتی را رفع کنند. محمدرضا لاهیجان‌زاده در نشست بررسی مشکلات ناشی از فعالیت‌های نفتی در خوزستان […]

 

 

 

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان : نفت به دلیل نبود اعتبارات به فلرها بی‌توجه است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: تولید نفت افتخاری برای شرکت نفت است، ولی حاضر نیستند آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های نفتی را رفع کنند.

محمدرضا لاهیجان‌زاده در نشست بررسی مشکلات ناشی از فعالیت‌های نفتی در خوزستان و لزوم مدیریت اصولی انتشار آلاینده‌های خروجی از فلرهای نفتی و راهکارهای کارشناسی در این زمینه اظهار کرد: در حال حاضر شرکت نفت و گاز مارون پروژه‌های دو هزار میلیارد تومانی تعریف کرده‌اند ولی در میان تمام این پروژه‌ها تنها یک پروژه نمک‌زدایی مصوب کرده‌اند که ربطی به محیط زیست ندارد و این نشان می‌دهد که تاکنون آلودگی هوا مدنظر وزارت نفت نبوده است.

وی افزود: از آبان‌ماه به بعد با سرد شدن هوا پدیده اینوروژن و آلودگی هوا تشدید شده و به دلیل اینکه جابه‌جایی هوا کمتر اتفاق می‌افتد آلودگی هوا در فصل پاییز و زمستان بیشتر می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: شدت آلودگی هوا ناشی از سوخت‌های فسیلی در اهواز به حدی رسیده که حتی در روزهایی که پدیده گرد و غبار نداریم هم شاخص PSI (آلودگی هوا) به حد سالم نمی‌رسد این در حالی است که در گذشته چنین شرایطی نداشتیم.

لاهیجان‌زاده تصریح کرد: هیچ دستگاهی به اندازه حفاظت محیط زیست از برنامه‌های شرکت نفت مطلع نیست و جلسات پیاپی با شرکت نفت تشکیل می‌دهیم. بحث امروز در خصوص اولویت‌های وزارت نفت است زیرا وزارت نفت به دلیل عدم وجود اعتبارات اولویتی برای آلایندگی‌های فلرهای نفتی در نظر نگرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به آتش‌سوزی چاه رگ سفید گفت: وزارت نفت همانطور که برای مهار آتش چاه رگ سفید حدود ۵۰۰ نفر نیرو بسیج کرد باید برای آلودگی هوا در خوزستان نیز تمام اعتباراتش را صرف کند. مخصوصا در شعاع ۳۰ کیلومتری شرق اهواز باید چنین برنامه‌ای داشته باشد و در این مورد مانند یک بحران جدی اقدام کند.

لاهیجان‌زاده بیان کرد: در حال حاضر شرکت نفت و گاز مارون پروژه‌های دو هزار میلیارد تومانی تعریف کرده‌اند ولی در میان تمام این پروژه‌ها تنها یک پروژه نمک‌زدایی مصوب کرده‌اند که ربطی به محیط زیست ندارد و این نشان می‌دهد که تاکنون آلودگی هوا مدنظروزارت نفت نبوده است.

وی افزود: تولید نفت افتخاری برای شرکت نفت است، ولی حاضر نیستند آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های نفتی را رفع کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: درآمد فروش نفت و گاز شرکت مارون چند ده هزار میلیارد تومان است، ولی نمی‌دانم چرا در طول سال یک اولویت جدی برای آلودگی هوا قرار نداده‌اند.

لاهیجان‌زاده تأکید کرد: باید وزارت نفت از طریق قضایی مکلف شود تا جهت رفع آلودگی‌های ناشی از فلرهای نفتی اقدام کند.

وی با اشاره به برگزاری جلسه‌ای در تهران با حضور هفت استاندار در هفته گذشته در خصوص آلودگی تهران با PSI 142 اظهار کرد: به دلیل دو ماه آلودگی هوا با PSI 142 در تهران قصد داشتند طرحی را به دولت ببرند و مجوز برداشت سه میلیارد دلار از صندوق ملی توسعه دریافت کنند تا مشکل آلودگی‌ها را رفع کنند ولی در اهواز با انواع آلودگی‌ها چنین طرحی وجود ندارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان تصریح کرد: همچنین بحث طرح شکایت قضایی از مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به عنوان متولی تولید نفت که عمده آن در خوزستان انجام می‌شود نیز باید پی گرفته شود.

لاهیجان‌زاده با اشاره به صحبت‌های برخی مدیران شرکت نفت مبنی بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به اشتباه برخی چاه‌های نفتی را تعطیل کرده است، گفت: تاکنون اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص تعطیلی چاه‌های نفتی دخالتی نداشته است.