تهران
کد خبر:34838
پ

رونق دوباره فعالیت‌های اکتشافی در پروژه‌های فراساحلی

فعالیت‌ها برای اکتشاف نفت و گاز در بستر اقیانوس‌ها و بخش‌های فراساحلی پس از سال‌ها توقف به تدریج دوباره رونق گرفته است. به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، اکتشاف برای ذخایر نفت و گاز طبیعی در اعماق اقیانوس‌ها پس از سال‌ها توقف در مناطق مختلف جهان به جز آسیا ازسرگرفته شده است. دلیل اندک بودن […]

فعالیت‌ها برای اکتشاف نفت و گاز در بستر اقیانوس‌ها و بخش‌های فراساحلی پس از سال‌ها توقف به تدریج دوباره رونق گرفته است.
به گزارش خبرگزاری رویترز از سنگاپور، اکتشاف برای ذخایر نفت و گاز طبیعی در اعماق اقیانوس‌ها پس از سال‌ها توقف در مناطق مختلف جهان به جز آسیا ازسرگرفته شده است.

دلیل اندک بودن فعالیت‌های اکتشاف و تولید در آسیا هزینه‌های سنگین فعالیت در آب‌های استرالیا، افت میزان ذخیره‌های نفتی در آب‌های مالزی و اندونزی و مناقشات منطقه‌ای در آب‌های جنوب دریای جنوبی چین است.

به گفته بارد اشتانبرگ، معاون رئیس شرکت نروژی تحقیقات فراساحلی PGS، تنها دو کشتی مطالعات سه بعدی در منطقه آسیا-اقیانوسیه برای انجام فعالیت‌های اکتشافی حضور دارند زیرا فرصت‌های کمتری در این منطقه وجود دارد و فعالیت‌ها هم به تبع آن کمتر هستند.

کارشناسان معتقدند یکی دیگر از دلایل کم بودن این فعالیت‌ها در آب‌های آسیا پایین بودن قیمت نفت به نسبت سال‌های گذشته است.

با این حال در دیگر مناطق فراساحلی دنیا امیدهای برای بهبود شرایط به وجود آمده است.

داگلاس وستوود، که فعالیت‌های بالگردها و کشتی‌ها را رصد می‌کند، معتقد است این فعالیت‌ها در حال افزایش است.

بر این اساس، فعالیت بالگردها پس از سه سال کاهش رو به افزایش است، اما این رشد خیلی اندک خواهد بود در سالانه حداقل تا سال ۲۰۲۲ تنها یک درصد رشد خواهد داشت.

با تداوم رشد تقاضا برای نفت و به کمک توافق کاهش تولید کشورهای عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) انتظار می‌رود فعالیت‌ها در این بخش باز هم در سال‌های رونق بیشتری بگیرد.