تهران
کد خبر:34112
پ

به ارزش بیش از ۴۵ میلیارد ریال شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب ۵ قرارداد پژوهشی امضا کرد

شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب پنج قرارداد پژوهشی در حوزه ازدیاد برداشت و بهبود تولید از مخازن، با مراکز علمی و پژوهشی کشور امضا کرد. این قراردادها شامل «بهبود روش‌های پردازشی در مناطق با رخنمون سطحی سازند گچساران»، «تعیین جهت و محاسبه مقدار شیب لایه های زیرسطحی با استفاده از اطلاعات vsp»، «کاربرد ترکیبات نانو […]

شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب پنج قرارداد پژوهشی در حوزه ازدیاد برداشت و بهبود تولید از مخازن، با مراکز علمی و پژوهشی کشور امضا کرد.

این قراردادها شامل «بهبود روش‌های پردازشی در مناطق با رخنمون سطحی سازند گچساران»، «تعیین جهت و محاسبه مقدار شیب لایه های زیرسطحی با استفاده از اطلاعات vsp»، «کاربرد ترکیبات نانو برای افزایش راندمان مواد تعلیق شکن جهت کاهش مصرف و هزینه ها»، «بررسی تاثیر تخلیه مخزن و دیگر عوامل موثر بر مچالگی لوله‎های جداری در میادین مارون و کوپال و ارائه راهکار جهت رفع چالش» و «تعیین منشا و پیش بینی روند گسترش سولفید هیدروژن در مخزن آسماری میدان مارون و ارائه راهکارهای مناسب جهت رفع آن» است که با نمایندگان دانشگاه تهران، پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شد.

مراسم امضای این قراردادها شامگاه شنبه (۱۱ آذرماه) در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان خوزستان و با حضور بیژن عالی‌پور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، تعدادی از مدیران ارشد این شرکت، ابراهیم طالقانی، سرپرست مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران و نمایندگان طرف قرارداد برگزار شد.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب اعتبار این قراردادها را بیش از ۴۵ میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: حوزه ازدیاد برداشت برای مناطق نفت‎خیز جنوب بسیار بااهمیت است و بزرگترین محور فعالیت‌های شرکت محسوب می شود و از این رو جهت‌دهی پروژه های پژوهشی به سمتی است که با توسعه روش‌های EOR و IOR به بهبود تولید کمک کند.

باقر پورقاسم در خصوص پروژه «بررسی تاثیر تخلیه مخزن و دیگر عوامل موثر بر مچالگی لوله های جداری در میادین مارون و کوپال و ارائه راهکار جهت رفع چالش» توضیح داد: مجری این پروژه پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران است و هدف اصلی آن بررسی اثر تولید و تزریق گاز روی ناپایداری چاه است که معمولاً به صورت مچالگی یا گسیختگی لوله جداری نمایان می شود.

وی بررسی آماری تعداد، زمان و موقعیت مچالگی، برش و گسیختگی لوله های جداری در میادین مورد مطالعه، بررسی ژئو مکانیکی سنگ مخزن آسماری و لایه های سازند گچساران، تهیه مدل سه بعدی ژئومکانیکی دینامیک در میادین مورد مطالعه و محاسبه نشست و یا بالا آمدگی قابل انتظار متناظر با میزان تخلیه مخزن و یا تزریق گاز در لایه های مختلف زمین را برخی دیگر از اهداف این پروژه برشمرد.

پورقاسم افزود: پروژه «تعیین منشا و پیش بینی روند گسترش سولفید هیدروژن در مخزن آسماری میدان مارون و ارائه راهکارهای مناسب جهت رفع آن» نیز طی سه فاز مجزا با هدف شناسایی منبع آلودگی مخزن به هیدروژن سولفوره، پیش‎بینی نحوه گسترش آن در مخزن و در نهایت ارائه راهکارهایی برای جلوگیری از گسترش هیدروژن سولفوره و شیرین سازی نفت و گاز تولیدی تعریف شده است.

وی گفت: اجرای این پروژه که به دانشگاه تهران واگذار شده است برای پیش بینی تولید و انتشار سولفید هیدروژن در میدان نفتی مارون و ارائه راهکارهایی مناسب جهت رفع آن به منظور مدیریت مخزن و تاسیسات سر چاهی ضروری است.

پورقاسم درباره پروژه «بهبود روش‌های پردازشی در مناطق با رخنمون سطحی سازند گچساران» توضیح داد: هدف این پروژه بهبود تفسیر مقاطع لرزه ای در مناطق با رخنمون گچساران است که پس از اجرای موفق آن پیش بینی می شود با به دست آوردن داده های لرزه ای پردازش شده با کیفیت از حفاری های بی مورد جلوگیری شود.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان این که این پروژه را پارک علم و فناوری دانشگاه تهران اجرا می کند، افزود: این پروژه همچنین در تعیین نقاط مناسب برای حفاری های اکتشافی و توسعه ای و مطالعات مخازن به کارشناسان صنعت نفت کمک زیادی می کند.

پورقاسم در تشریح پروژه «تعیین جهت و محاسبه مقدار شیب لایه های زیر سطحی با استفاده از اطلاعاتvsp» اظهار کرد: مجری این پروژه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران است و هدف از اجرای آن کاهش ریسک حفاری در لایه های ناشناخته زیرین است.

وی افزود: در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و سایر شرکت‌های تابعه وزارت نفت داده‎های VSP بسیاری در گذشته برداشت شده که با استفاده از روش های معرفی شده در این طرح امکان استفاده بیشتر از این داده ها فراهم می شود.

پورقاسم گفت: با توجه به هزینه بالای انجام شده برای برداشت این داده ها، استفاده بهینه از نتایج آن همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده است لذا بررسی و استفاده از روش های نوین پردازشی که هزینه درحدود یک تا پنج درصد از برداشت داده را شامل می شود مورد توجه بوده و از توجیه فنی و اقتصادی برخوردار است.

وی تصریح کرد: نتایج بسیار با ارزشی که از پردازش اطلاعات لرزه نگاری درون چاهی به دست می آید به ما این امکان را می دهد تا بتوان تا حد زیادی ریسک حفاری در لایه های ناشناخته زیرین را کاهش داد.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب درباره پروژه «کاربرد ترکیبات نانو برای افزایش راندمان مواد تعلیق شکن جهت کاهش مصرف و هزینه ها» اظهار کرد: هدف از اجرای این پروژه که مجری آن پژوهشگاه صنعت نفت است دستیابی به ترکیبات نانوذره در راستای افزایش راندمان اثربخشی مواد تعلیق شکن موجود است.

وی گفت: از مواد تعلیق شکن برای جداسازی آب نمک همراه نفت خام در واحدهای بهره برداری و نمکزدایی استفاده می شود که با توجه به روند رو به رشد قیمت و میزان مصرف آنها، تحقیق درباره بکارگیری ترکیبات با ابعاد نانو که باعث کاهش میزان مصرف و افزایش بهره وری اقتصادی این مواد شیمیایی شود، ضروری است.

نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری استان خوزستان در محل نمایشگاه بین المللی اهواز نهم آذرماه آغاز و امروز (یکشنبه، ۱۲ آذرماه) به کار خود پایان می دهد.