تهران
کد خبر:33169
پ

بازتاب زلزله شب گذشته در رسانه‌های دنیا

زلزله ۷.۳ ریشتری ایران و عراق،‌ در رسانه‌های جمعی دنیا هم بازتاب گسترده‌ای داشت. به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» CNN با ارائه گزارشی از زلزله دیشب، از وقوع زلزله در شهر حلبچه در مرز ایران و عراق خبر داد که باعث جان باختن سکنه این مناطق شده است. CNN بر اساس گزارش شبکه Press […]

زلزله ۷.۳ ریشتری ایران و عراق،‌ در رسانه‌های جمعی دنیا هم بازتاب گسترده‌ای داشت.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» CNN با ارائه گزارشی از زلزله دیشب، از وقوع زلزله در شهر حلبچه در مرز ایران و عراق خبر داد که باعث جان باختن سکنه این مناطق شده است.

CNN بر اساس گزارش شبکه Press TV ایران تعداد جان باختگان را ۱۳۰ نفر و بنا بر گزارش خبرگزاری فارس تعداد مجروحان را هم هزار نفر اعلام کرده است.

این شبکه خبری بر اساس اعلام مرکز زمین شناسی ایالات متحده، مرکز زلزله را ۳۵۰ کیلومتری شمال بغداد ذکر کرده است.

CNN گفته است که مقامات عراقی از مردم خواسته‌اند از ساختمان‌ها فاصله بگیرند.

گاردین هم در گزارش مفصلی به زلزله دیشب در عراق و ایران پرداخته است. گاردین در همان گزارش اولیه خود تعداد جان باختگان این زلزله را در ایران و عراق را بیش از ۱۶۰ نفر اعلام کرده است.

گاردین به نقل از سازمان مدیریت بحران ایران نوشته است ۱۶۴ نفر در ایران جان باختند و بیش از ۱۶۵۰ نفر زخمی شدند.

گاردین به نقل از استاندار کرمانشاه گفته است که تعداد جان باختگان رو به افزایش است. اما از قول مقامات عراقی نوشته است که این زلزله در عراق فقط شش کشته به همراه داشت. مرکز زلزله نگاری ایران هم بیش از ۵۰ پس‌لرزه را ثبت کرده و اعلام کرده است پس‌لرزه‌های دیگری در راهند. رحمانی فضلی هم از بسته شدن برخی جاده‌ها به دلیل نگرانی از خسارات طبیعی در نقاط دورافتاده خبر داده است. نیروهای نظامی ایران هم به کمک زلزله زدگان آمده‌اند.

براساس گزارش گاردین در عراق هم بیشترین خسارت در شهر دربندی‌خان در ۷۵ کیلومتری شرق سلیمانیه در منطقه کردستان عراق وارد شده است.

اما ایندیپندنت هم از زلزله عراق و ایران گزارش مفصلی تهیه کرده است. این خبرگزاری پس از اعلام تعداد جانباختگان این حادثه، به نقل از شبکه خبر از امدادرسانی به حادثه‌دیدگان خبر داده است. این خبرگزاری از قطع برق در مناطق غربی ایران به ویژه مهران و ایلام خبر داده است. ۱۴ استان ایران این زلزله را احساس کردند.

این خبرگزاری نگاهی هم به تاریخ زلزله‌های شدید در ایران داشته و از زلزله ۶.۶ ریشتری سال ۲۰۰۳ در بم و جان باختن ۲۶ هزار نفر یاد کرده و نوشته ایران جزو مناطقی با رخ‌داد زیاد زلزله است.

شبکه الجزیره هم به زلزله دیشب و آمار جان باختگان و خسارت وارده آن پرداخته و نوشته است: این زلزله در قطر هم احساس شده است. این شبکه هم ایران را یکی از مناطق زلزله خیز دنیا یاد کرده و به زلزله بم اشاره کرده است.

الجزیره گفته است که در بغداد خسارتی از زلزله مشاهده نشده است. و مردم در سلیمانیه عراق، شب را بیرون از خاانه‌های خود به سر بردند.