تهران
کد خبر:32916
پ

بازی قدرت در عربستان با نفت ۶۰ دلاری

بازی قدرت در عربستان سعودی در هفته گذشته شروع شد که بیشترین انعکاس را در آینده بزرگ‌ترین تولید کننده نفت اوپک خواهد داشت. به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» شبکه RT نوشت: محمد بن سلمان کمیته مبارزه با فساد در این کشور راه انداخته است و به سرعت هم از این قدرت جدید خود بهره […]

بازی قدرت در عربستان سعودی در هفته گذشته شروع شد که بیشترین انعکاس را در آینده بزرگ‌ترین تولید کننده نفت اوپک خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار بین‌الملل «انرژی امروز» شبکه RT نوشت: محمد بن سلمان کمیته مبارزه با فساد در این کشور راه انداخته است و به سرعت هم از این قدرت جدید خود بهره برده و موقعیت خود را تحکیم بخشیده است. یازده وزیر سابق و چندین شاهزاده سعودی دستگیر شدند و متهم به فساد شده‌اند.

بسیاری از رسانه‌های غرب بر این باورند که این دستگیری‌ها به منزله تحکیم قدرت این پادشاه جوان است.

البته شبکه RT معتقد است این موضوع چندان هم در خاندان سعودی بی‌سابقه نبوده و تاثیرات آن بر صنایع نفت این کشور کاملا واضح است.

چشم‌انداز کوتاه مدت این اقدامات بالا رفتن قیمت نفت است: محمد بن سلمان، یکی از مهمترین مدافعان اوپک برای کاهش تولید این سازمان شناخته می‌شود و تحکیم قدرت او در عربستان به معنای آن است که احتمالا توافق کاهش تولید در سال آینده هم ادامه خواهد داشت.

بر عکس افزایش قیمت نفت باعث افزایش بی‌ثباتی در عربستان نیز خواهد بود: نشانه‌هایی وجود دارد که می‌گوید این سختگیری‌ها چالش‌های بسیاری را برای محمد بن سلمان در سلسله مراتب حکومتی بالا حل خواهد کرد.

عدم قطعیت در سیاست‌های نفتی عربستان، باعث به وجود آمدن بازار حبابی شد. درحالی که محمد بن سلمان از ادامه توافق کاهش تولید حمایت می‌کند، آشفتگی‌های به وجود آمده در عربستان احتمال تغییر سیاست‌های عربستان را بعید نمی‌داند.

قیمت نفت برنت روز دوشنبه به ۶۲ دلار و قیمت وست تگزاس اینترمدیت به ۵۵ دلار رسید. این بازار با ۴۰ درصد افزایش به این قیمت رسیده که جولای ۲۰۱۵ به خود ندید بود.

دیگر فاکتور تاثیرگذار پیش‌بینی فروش آرامکو است، آرامکو بزرگ‌ترین شرکت دولتی نفتی دنیاست. محمد بن سلمان قصد دارد بخشی این شرکت را به فروش برساند و عواید آن را برای پروژه‌های توسعه‌ای خوددر چشم‌انداز سال ۲۰۳۰ هزینه کند. او مدعی است با این اقدام می‌تواند اقتصاد عربستان را از اتکا به نفت رهایی بخشد.

از زمانی که قیمت نفت از ۱۰۰ دلار سال ۲۰۱۴ به یکباره سقوط کرد،‌ برنامه‌ریزی برای آینده بیش از پیش ضروری به نظر رسید. از آن زمان عربستان سعودی با کسری بودجه گزافی مواجه شده است و از سویی، جنگ در یمن که خود محمد بن سلمان آغازگر آن بوده، شرایط اقتصاد این کشور را بدتر کرده و نرخ بیکاری را در عربستان بالا برده است.

عرضه عمومی اوراق بهاردار IPO آرامکو برای موفقیت به هزینه بالایی نیاز دارد و از سویی دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده هم خواستار عرضه IPO در بورس نیویورک شده است.

گمانه‌زنی‌ها می‌گویند که سفر سری داماد ترامپ به عربستان سعودی هم در همین رابطه بوده است.

RT به این نتیجه می‌رسد که هنوز زود است در مورد ارتباط بین این موضوعات سخن بگوییم اما با رسیدن نفت به ۶۰ دلار امکان تضعیف همکاری‌های اعضا اوپک بیشتر می‌شود. قیمت‌های بالا باعث خواهد شد که اعضای اوپک تولید را بالا ببرند.