تهران
کد خبر:31757
پ

ترمودینامیک مخازن هیدروکربنی

عنوان کتاب: ترمودینامیک مخازن هیدروکربنی تألیف: دکتر عباس فیروز آبادی ترجمه: دکتر روح الله فرج زاده سال چاپ: ۱۳۸۹ شابک: ۲-۷-۹۱۰۸۵-۶۰۰-۹۷۸ تعداد صفحات کتاب: ۴۳۲       درباره نویسنده: پروفسور عباس فیروزآبادی یکی از استادان برجسته بین‌المللی در زمینه مهندسی مخزن و نفت، و یکی از شناخته‌شده‌ترین اعضای جامعه مهندسان نفت (SPE) می‌باشد. وی […]

عنوان کتاب: ترمودینامیک مخازن هیدروکربنی

تألیف: دکتر عباس فیروز آبادی

ترجمه: دکتر روح الله فرج زاده

سال چاپ: ۱۳۸۹

شابک: ۲-۷-۹۱۰۸۵-۶۰۰-۹۷۸

تعداد صفحات کتاب: ۴۳۲

 

 

 

درباره نویسنده:

پروفسور عباس فیروزآبادی یکی از استادان برجسته بین‌المللی در زمینه مهندسی مخزن و نفت، و یکی از شناخته‌شده‌ترین اعضای جامعه مهندسان نفت (SPE) می‌باشد. وی در حال حاضر عضو هیأت علمی دانشگاه ییل آمریکا و مدیر موسسه تحقیقاتی مهندسی مخزن (RERI) در پالو آلتوی کالیفرنیا می‌باشد. وی سابقه تدریس و پژوهش در کالج سلطنتی لندن، دانشگاه استنفورد و دانشگاه تگزاس آستین را نیز دارد. پروفسور فیروزآبادی بیش از ۱۴۰ مقاله تحقیقاتی را در ژورنال‌های معتبر علمی به چاپ رسانده است. برخی از افتخارات پروفسور فیروزآبادی عبارت‌اند از:

عضو افتخاری جامعه مهندسان نفت (۲۰۰۹)

جایزه جان فرانکلینِ جامعه مهندسان نفت (۲۰۰۴)

مدال آنتونی لوکاس (بزرگ‌ترین جایزه فنی در رشته مهندسی نفت) (۲۰۰۲)

جایزه بهترین مقاله چاپ‌شده در J. Canadian Petroluem Technology (2001)

جایزه مهندسی مخزن جامعه مهندسان نفت (۲۰۰۰)

 

مقدمه:

ترمودینامیک، از طریق مطالعه فازهای توده و فصل مشترک بین فازها، به فهم و شکل‌بندی مجموعه وسیعی از مسائل، از تولید انرژی هیدروکربنی، اجسام صلب و اجسام نرم گرفته تا تغییرات آب و هوا، بیماری آلزایمر، ستاره‌ها و سیاه‌چال‌ها، کمک شایانی می‌کند. کتاب حاضر به صورت جامع ترمودینامیک تعادلی فازها را بررسی می‌کند. در ادامه به صورت محدود و ساده بخش‌هایی از ترمودینامیک برگشت‌ناپذیر و ترمودینامیک فصل‌مشترک‌ها را با استفاده از مفاهیم کلاسیک پایداری، بحرانی‌بودن، و اثر انحنا و جاذبه بر تعادل در سیستم‌های چندجزئی پوشش می‌دهد. برای شرح و بسط مجموعه وسیع‌تری از مسائل مربوط به کاربردهای ترمودینامیک در مهندسی نفت و مهندسی شیمی، تابع انرژی آزاد گیبس در این کتاب انتخاب و استفاده شده است.

لازم است از علاقه و زحمات دکتر روح‌اله فرج‌زاده برای ترجمه فارسی این کتاب تشکر کنم. ترجمه و هماهنگ‌کردن جملات و آهنگ متن با متن اصلی یک کتابِ علمی، با حجم زیادی از معادلات و عبارات فنی، کار ساده‌ای نیست. دکتر فرج‌زاده دانش‌پژوهی جدی و پژوهشگری واقعی است. پایان‌نامه دکترای وی برای اولین بار اثر جاذبه در فرآیندهای ذخیره‌سازی دی‌اکسیدکربن را بنیان نهاده و اهمیت آن در تزریق دی‌اکسید کربن به مخازن شکافدار را نشان می‌دهد. در هر دو حالت فرآیند تزریق دی‌اکسید کربن موثرتر از پیش‌بینی‌های مدلهای موجود می‌باشد. در آینده شاهد کارهای علمی بزرگتری از این محقق خواهیم بود.

 خلاصه کتاب:

ترمودینامیک مخازن هیدروکربنی عنوان کتابی است که توسط دکتر عباس فیروزآبادی استاد دانشگاه‌های ییل، استنفورد و تگزاس آستین آمریکا و دانشگاه امپریال کالج لندن و یکی از شناخته شده ترین اساتید رشته مهندسی نفت و شیمی تألیف شده است. این کتاب با ارائه دقیق نحوه به دست آوردن روابط ترمودینامیکی مورد استفاده و رایج در صنعت نفت و پتروشیمی نحوه استفاده از این روابط در محاسبات مربوطه رانیز با جزییات دقیق شرح می‌دهد.
این کتاب علاوه بر ترمودینامیک کلاسیک، مباحث مدرن و نوینی مرتبط با ترمودینامیک را نیز دربر می‌گیرد و از این رو انتشار این کتاب می‌تواند کمک شایانی به آشنایی دانشجویان و مهندسین ایرانی با مباحث امروزی ترمودینامیک داشته باشد. فصل پنجم کتاب بخصوص برای اولین بار نظرات و مدل‌های مربوط به رسوب آسفالتین که یکی از مهمترین مباحث رایج در صنعت نفت ایران است را دریک کتاب جمع کرده و از این جهت می‌تواند منبع علمی ارزشمندی برای دانشجویان دانشگاه‌های ایران به شمار آید. کتاب فوق گرچه با در نظر گرفتن مباحث مربوط به نفت نوشته شده است ولی به سادگی می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار دانش پژوهان رشته‌های مهندسی نیز قرار دهد. کتاب ترمودینامیک مهندسی توسط دکتر روح اله فرج زاده با رعایت اصول ادبی و.حرفه‌ای به فارسی ترجمه شده است.
انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران به عنوان حمایت کننده مالی با به‌عهده گرفتن هزینه‌های چاپ و نشر کتاب. ترمودینامیک مخازن هیدروکربنی در نظر دارد بتواند گامی مؤثر در جهت توسعه این رشته بردارد.

جهت دریافت فایل کتاب درخواست خود را به دبیرخانه انجمن ایمیل info@apchen.com نمایید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید