- پرتال رسمی خبر رسانی انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران - http://www.apchen.com -

گزارش ۱۰ ماهه پتروشیمی امیرکبیر منتشر شد/ سود ۱۴۰۰ میلیارد تومانی در سال ۹۸

مهمترین مشکل سنواتی امیرکبیر تامین پایدار خوراک بوده است و یکی از راه‌های برون رفت شرکت از معضل ناپایدار بودن تامین خوراک، تهیه و تامین آن از عسلویه و حمل آن بوسیله تراک یا کشتی به ماهشهر است، که این پروژه مهم را در سالجاری شروع کردیم و تا ده روز آینده آماده بهره‌برداری است.

 1

بر اساس طراحی اولیه پتروشیمی امیرکبیر برای واحدهای پلیمری پایین دست نیازمند ۷۶۰۰۰۰ تن اتیلن می‌باشد که از این مقدار مطابق طراحی ۲۴۰۰۰۰ تن از شرکت‌های بیرونی تامین کننده خوراک و ۵۲۰۰۰۰ تن از طریق واحد الفین تامین می‌گردد.

با توجه به عدم تامین خوراک های طراحی شده در واحد الفین، پتروشیمی امیرکبیر با جایگزین کردن خوراک‌های قابل دسترس با در نظر گرفتن ارزش افزوده خوراک‌ها، اقدام به تامین خوراک نموده است. در اسالیدهای بعدی میزان اتیلن دریافتی و اتیلن تولید شده ارائه می‌گردد.

لازم به ذکر است خوراک اتان بیشترین ارزش افزوده را در میان سایر خوراک‌های امیرکبیر فراهم می نماید. متاسفانه این خوراک ارزان قیمت طی سال جاری در کمترین حد میزان به پتروشیمی امیرکبیر تحویل داده شده است.

مقایسه عملکرد ۱۰ ماهه سال ۹۸ در مقایسه با مدت مشابه سنوات قبل

49

48

47

46

45

44

43

42

41

40

39

38

37

36

35

34

33

32

31

30

29

28

حوزه تولید محصول

با توجه به اهمیت تولید و تاثیر مستقیم آن بر سود دهی شرکت بودجه ریزی شرکت از ۷۰ درصد ظرفیت اسمی به ۸۵ درصد ظرفیت اسمی در دستور کار قرار گرفت.

پیگیری و رفع تنگناهای واحدهای تولیدی با برگزاری جلسات مدون با واحدهای عملیاتی و ستادی با تمرکز بر ۱۷۵ برنامه عملیاتی در بخش‌های مختلف سازمان در سطح مدیرعامل، مدیران و رؤسای بخش‌های مختلف شرکت

تشکیل اداره پژوهش، فناوری تولید و توسعه جهت تمرکز بدنه دانشی شرکت برای بهبود و توسعه تکنولوژی‌های موجود با رصد تکنولوژی ها در حوزه محصول، تجهیزات، موادشیمیایی و کاتالیست‌ها و از طرفی فعالسازی طرح‌های توسعه‌ای برای رفع گلوگاه خوراک و انتقال و انبارش آن

تعمیر واحد LLDPE برای اولین بار: تعمیرات اساسی پیشرفته ترین پمپ واحد LLDPE توسط متخصصان داخلی. این پمپ وظیفه انتقال نیرو به کالچ اکسترودر را برعهده دارد.

حوزه تامین خوراک و تجهیزات و ماشین‌آلات تولیدی

بر اساس بررسی‌های انجام شده، بخش عمده ای از ظرفیت‌های تولیدی مجتمع پتروشیمی امیرکبیر در سال‌های اخیر به دلیل توقف‌های غیر برنامه‌ای مورد استفاده قرار نگرفته است، دلایل عمده این توقف‌ها را می‌توان به شرح زیر دسته بندی نمود:

✓ توقف‌های ناشی از کمبود خوراک.

✓ توقف‌های ناشی از عملکرد نامناسب فرآیند.

✓ توقف‌های ناشی از نگهداری نامناسب تجهیزات و ماشین آلات تولیدی.

✓ توقف‌های ناشی از خطای انسانی.

بیشترین سهم، مربوط به توقف‌های ناشی از کمبود خوراک و نگهداری نامناسب تجهیزات و ماشین آلات تولیدی است.

به منظور بهبود شرایط نگهداری تجهیزات و ماشین آلات تولیدی و همچنین رفع مشکلات تأمین خوراک، از ابتدای سال جاری اقدامات زیر انجام گردیده است:

بهبود شرایط نگهداری تجهیزات و ماشین آلات تولیدی

ساختار مدیریتی واحد تعمیرات مجتمع بررسی و اصالح گردید. مضافا ً اقدامات لازم جهت تغییر پیمانکار تعمیرات مجتمع انجام و پیمانکار جدید از ابتدای ماه آتی مشغول به کار خواهد شد.

حوزه تامین خوراک

یکی از گلوگاه‌های پتروشیمی امیرکبیر با توجه به plan business شرکت، تامین پایدار خوراک بود که بلافاصله کمیته خوراک برای اولین بار در سطح هیئت مدیره و مدیران اجرایی شرکت تشکیل و اقدامات کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت تعریف و بصورت هفتگی مورد پایش قرار می‌گیرد. کمیته مذکور تا کنون اقدامات زیر را انجام داده است.

اقدامات انجام شده در جهت تأمین خوراک واحد الفین :

انعقاد قرارداد انتقال روزانه ۲۰۰ تن گاز اتان با Container Jumbo از عسلویه به مجتمع با “شرکت توسعه و تجهیز پترو ایرانیان “از شرکتهای وابسته به صندوق بازنشستگی نفت

بررسی خوراک‌هایی که امکان دریافت آن در منطقه و سایر مناطق نفت خیز وجود دارد و انعقاد قرارداد اجاره ۵ دستگاه مخزن ذخیره علاوه بر ۹ دستگاه قبلی در شرکت اکسیر شیمی جهت ذخیره مواد خریداری شده از پالایشگاه کرمانشاه.

بررسی طرح مایع سازی اتان در عسلویه با استفاده از امکانات مازاد بر نیاز در مجتمع های پتروشیمی مستقر در عسلویه و حمل آن با کشتی به اسکله پتروشیمی بندر امام. پیشنهاد این طرح به شرکت ملی صنایع پتروشیمی ارسال گردیده و در مدیریت کنترل تولید شرکت مذکور در دست بررسی است.

بررسی طرح دریافت حدود ۵۰ میلیون فوت مکعب گازهای فلر منطقه جفیر و غرب کارون و احداث ۲۲ کیلومتر خط لوله جهت انتقال آن به پالایشگاه گاز یادآوران خلیج فارس به منظور ترشی زدایی و جدا سازی حدود ۱۲۰ هزار تن +C2 آن و سپس انتقال آن به بندر ماهشهر از طریق خط لوله همین پالایشگاه به پتروشیمی بندر امام. با اجرایی شدن این طرح پیش بینی می‌شود EPS شرکت را بیش از ۲۰۰۰ ریال افزایش دهد.

انجام مذاکرات با پالایشگاه گاز یادآوران خلیج فارس جهت دریافت خوراک +C2 و +C5 از محل ۳۲۰۰ NGL که پتروشیمی بندر امام در حال اجرای آن می باشد.

انجام مذاکرات با شرکت پتروشیمی شهید نوری جهت حمل ماهیانه ۰۰۰,۱۵ تن Raffinate با کشتی به بندر امام و ذخیره آن در مخازن استیجاری.

مذاکرات جهت تغییر فرمول قیمت گذاری و پائین آوردن قیمت ادامه دارد.

اقدامات انجام شده جهت تأمین کسری اتیلن برای واحدهای پلیمری:

عقد قرارداد با شرکت پتروشیمی باختر جهت دریافت ۱۵-۱۰ تن در ساعت، یعنی حدود ۱۲۰-۸۰ هزارتن اتیلن در سال از طریق خط اتیلن غرب. مبادله قرارداد در هفته آتی انجام خواهد شد.

عقد قرارداد با شرکت پتروشیمی مروارید جهت دریافت ۲۰-۱۵ تن در ساعت، یعنی حدود ۱۶۰-۱۲۰ هزارتن اتیلن در سال از طریق خط اتیلن غرب.

عقد قرارداد با شرکت پتروشیمی جم جهت دریافت اتیلن حداکثر ۳۰-۱۰ تن در ساعت

27

سود و زیان ناخالص

درخصوص تغییرات سود و زیان ناخالص نسبت به دوره مشابه قبل موارد زیر قابل توجه می باشد:

۱- نرخ تسعیر ارز در نه ماهه اول سال ۹۷ در دو بخش خوراک و فروش دارای تفاوت چشمگیری می باشد به گونه ای که در دوره مذکور نرخ تسعیر ارز در بخش خوراک ۰۰۰،۳۸ ریال می باشد ولی در بخش فروش از ۰۰۰،۴۲ ریال تا ۰۰۰،۷۵ ریال در دفاتر ثبت گردیده است در حالیکه در دوره مشابه سال جاری اختالفی در این خصوص وجود ندارد.

همچنین کاهش نرخ ارز حاصل از فروش محصول و افزایش نرخ ارز مربوط به خرید خوراک یکی از مهمترین دلایل کاهش سهم سود در مدت مشابه سالجاری می‌باشد.

۲ -کاهش چشمگیر مقدار خوراک گازی اتان دریافتی که در ده ماهه اول سال ۹۷ به میزان ۹۸ هزار تن بوده ولی در دوره مشابه سال ۹۸ دارای کاهش بسیار زیاد بوده و مقدار آن به ۱۵ هزار تن رسیده است.

تامین خوراک گازی اتان شرکت امیرکبیر بر اساس قرارداد موجود با شرکت پتروشیمی بندر امام می‌باشد که وابسته به هلدینگ خلیج فارس است. متاسفانه شرکت مذکور از ایفای تعهدات خود سرباز زده و هیچگونه همکاری نمی‌نماید. طبق قرارداد از هر میزان خوراک دریافتی پتروشیمی بندر امام، الزاما می‌بایست ۳۵ درصد آنرا به امیرکبیر بدهد که از ابتدای سالجاری ایفای تعهد نکرده است. یکی از دلایل آن کاهش شدید استخراج نفت بخاطر شرایط تحریم است بطوریکه بعنوان مثال پتروشیمی بندر امام در مدت مشابه سال قبل روزانه تا حدود یکصد و پنجاه هزار بشکه NGL دریافت می نموده است لیکن هم اکنون به حدود سی هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

۳- بعلت عدم تحویل خوراک اتان از سوی پتروشیمی بندر امام و بمنظور جلوگیری از سرویس خارج شدن کوره‌های واحد الفین به ناچار اقدام به خرید خوراک نفتا شده‌ایم که قیمت آن نسبت به قیمت خوراک اتان بالاتر می‌باشد و لازم به ذکر است که بدلیل اینکه خروجی اتیلن این خوراک حدودا ً ۵۰درصد کمتر از اتان می باشد، لذا قیمت تمام شده اتیلن تولیدی افزایش می‌یابد. هر چند ما تا تامین پایدار خوراک گازی، چاره‌ای جز این کار نداریم.

۴- همچنین به علت عدم تحویل خوراک اتان از سوی پتروشیمی بندرامام و به منظور جلوگیری از سرویس خارج شدن واحدهای پلیمری اقدام به خرید مستقیم اتیلن از شرکت‌های جم، مارون و کاویان گردیده است که قیمت اتیلن خریداری شده به میزان ۸۸۵،۰۳۶،۱ ریال برای هر تن از اتیلن تولیدی واحد الفین شرکت بالاتر می‌باشد.

لازم به ذکر است هرچند تامین اتیلن از سایر شرکتها دارای قیمت تمام شده بالاتری بوده است لیکن بحمداله برای اولین بار موجب گردیده است، واحدهای پلیمری با ظرفیت بالای هشتاد و پنج تا حدود نود درصد تولید کرده بطوریکه ظرفیت واحدهای پلیمری نسبت به دوره مشابه قبل بطور متوسط ۲۲ درصد افزایش یابد.

۵- سود حاصل از تسعیر ارز نسبت به دوره مشابه سال قبل به میزان ۲۹۵ میلیارد ریال کاهش داشته که ناشی از ثبات در عملیات ارزی این دوره در کل کشور می‌باشد.

۶- یکی از مهمترین دلایل کاهش سود نسبت به دوره مشابه سال قبل، این است که در دوره نه ماهه اول سال ۱۳۹۸ ، ۳۲۴ میلیارد ریال طبق نظر حسابرس محترم بابت تعدیل نرخ خوراک دریافتی در سال ۱۳۹۱ و ۶۵ میلیارد ریال تبدیل نرخ یوتیلیتی سال ۹۷ در دفاتر ثبت گردیده است، که در واقع اصلاح سود شناسایی شده ناصحیح سال قبل می‌باشد.

۷- تولید کل شرکت شامل دو دسته تولیدات اصلی و جانبی می باشد که هدف غایی شرکت تولید محصولات اصلی شامل اتیلن، پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین است که هر چقدر تولیدات جانبی نظیر بنزین پیرولیز ،هیدروژن،پروپیلن و برش چهارکربنه کمتر باشد شرکت به اهداف خود رسیده است زیرا تولیدات جانبی علیرغم قیمت تمام شده بالا با قیمت اندک نسبت به قیمت تمام شده به فروش می‌رسد لازم به ذکر است که هرچقدر خوراک گازی اتان بیشتر مصرف گردد تولیدات جانبی کمتر تولید می‌گردد، بعبارت دیگر به ازای هر ۲۸۹/۱ تن اتان یک تن اتیلن توسط واحد الفین تولید می‌گردد در صورتی که به ازای هر ۲۴۸/۳ تن خوراک مایع یک تن اتیلن حاصل می‌گردد که نشان دهنده این است که با دریافت خوراک اتان میزان تولید محصولات جانبی کاهش پیدا می‌نماید.

مع الوصف تولید کل شرکت در ده ماهه اول سال ۹۸ ، ۲۵۵,۱۱۱,۱ تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹۲۵,۱۵ تن افزایش داشته است . همچنین بحمداله تولید محصولات پلیمری نسبت به دوره مشابه سال قبل خوشبختانه تا پایان دی ماه ۱۲۴,۸۵ تن افزایش تولید داشته است.

هزینه‌های اداری و توزیع و فروش

افزایش هزینه اداری و توزیع و فروش نسبت به دوره مشابه سال قبل عمدتا ً ناشی از افزایش هزینه حمل محصولات صادراتی می‌باشد. لازم بذکر است شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی هزینه حمل را در سال جاری حدود شصت درصد نسبت به سال قبل افزایش داده است.

این در حالی است که قیمت فروش محصولات تولیدی در سالجاری نسبت به سال قبل چه در داخل کشور و چه صادرات بطور تقریبی حدود دویست دلار در هر تن کاهش یافته است.

مهمترین مشکل سنواتی امیرکبیر تامین پایدار خوراک بوده است و یکی از راه های برون رفت شرکت از معضل ناپایدار بودن تامین خوراک، تهیه و تامین آن از عسلویه و حمل آن بوسیله تراک یا کشتی به ماهشهر می‌باشد، که این پروژه مهم را ما در سالجاری شروع کردیم و تا ده روز آینده آماده بهره برداری است.

یک پروژه دیگر تامین خوراک ، پیش خرید خوراک از میادین غرب کارون و جفیر است که از ابتدای سالجاری مطالعات آن شروع و کامل شده است و منتظر تصویب هیات مدیره می‌باشد.

حوزه مدیریت:

اقدامات حوزه ساخت داخل و خودکفایی

پروژه‌های اجرایی در طی مدت یکسال