- پرتال رسمی خبر رسانی انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی ایران - http://www.apchen.com -

پژوهشگاه صنعت نفت میزبان دانشجویان تحصیلات تکمیلی می شود

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت از اجرای طرح ملی میزبانی این پژوهشگاه از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های برتر کشور خبر داد.

دکتر جعفر توفیقی امروز در گردهمایی دانشگاه ها و پژوهشگاه های عضو طرح اقتصاد مقاومتی، ارتقا پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه به تراز جهانی با اشاره به زمینه همکاری پژوهشگاه صنعت نفت با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی گفت: پژوهشگاه صنعت نفت در زنجیره تجاری سازی علم در حلقه های آخر سطوح آمادگی فناوری قرار دارد که منجر به تولید تکنولوژی می شود.

وی ادامه داد: در واقع این پژوهشگاه بیشتر یک مرکز تحقیق و توسعه است تا یک پژوهشگاه صرف.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: در واقع پژوهشگاه صنعت نفت از نظر زنجیره ارزشی فعالیت ها یک ویترینی از تمام فعالیت های صنعت نفت و گاز است که به عنوان پژوهش و فناوری صورت می گیرد.

توفیقی در ادامه به برخی پروژه های صنعت نفت اشاره کرد که می توان به مطالعات یک پارچه مخزنی در کشور در ناحیه دشت آبادان اشاره کرد که به برآورد میلیاردها شبکه نفت جدید منجر شده است و پژوهشگاه می تواند در این طرح با دانشگاه ها همکاری کند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در ادامه به طرح دیگری تحت عنوان طرح اکتشافی در تمام پهنه خلیج فارس با تقاضای شرکت نفت اشاره کرد و گفت: این طرح در یک دوره ای بزرگترین طرح پژوهشی کشور بود که به شناخت هیدروکربنی منجر شده است.

توفیقی تاکید کرد: همه طرح های پژوهشگاه صنعت نفت باید حتما متقاضی صنعتی داشته باشند گرچه این پژوهشگاه در فناوری های آینده هم با هزینه های خود فعالیت می کند.

وی از دیگر طرح هایی که توسط پژوهشگاه صنعت نفت در حال انجام است به شناسایی، مطالعه و ارزیابی منابع شیل گازی در ناحیه لرستان، تهیه و طراحی پایلوت ازدیاد برداشت و خدمات آزمایشگاهی لازم برای توسعه میدان نفتی یادآوران، طرح دوغاب سیمان سبک وزن، تفاهم نامه با شرکت مپنا برای تحول در صنعت گاز، حل مشکل استفاده سوخت ناوگان کشتیرانی، طرح حوزه کاتالیست ها و طرح صرفه جویی در مصرف آب و … اشاره کرد.

وی در ادامه از طرح ملی میزبانی پژوهشگاه صنعت نفت از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه های برتر خبر داد و گفت: قرار است بر اساس این طرح در ۵ سال پژوهشگاه، ۵۰۰ دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه های برتر را میزبانی کند.

توفیقی ادامه داد: پروژه هایی که توسط این دانشجویان تحصیلات تکمیلی در این پژوهشگاه ارائه می شود در جهت توسعه زیرساخت های علمی کشور خواهد بود.

وی در ادامه به اثربخشی پژوهش های پژوهشگاه صنعت نفت در اقتصاد اشاره کرد و گفت: پژوهش هایی که در این پژوهشگاه صورت گرفته ۴۰۰ میلیون دلار در اقتصاد نفت اثربخشی داشته است گرچه اثربخشی پژوهش های پژوهشگاه بیش از اینهاست.