تهران
کد خبر:45514
پ
اینکه برخلاف انتظار شوک نفتی نتوانست تحول ملموسی در بازار نفت ایجاد کند پیام های زیادی دارد. پیام هایی که به کشورهای تولیدکننده نفت هشدارهای زیادی می دهد. باید این واقعیت را پذیرفت که جهان نسبت به قبل وابستگی کمتری به چند تولیدکننده بزرگ دارد. همین مساله بسیاری از تحلیلگران را به بررسی این گزاره وا می دارد که قرار است چه آینده ای در انتظار نفت در دنیای پیش رو باشد.

هشدار به کشورهای صادرکننده نفت خام

حادثه حمله به تاسیسات نفتی آرامکو اگرچه شوک بزرگی در عرصه بین الملل ایجاد کرد اما بر خلاف بسیاری از پیش بینی ها آن طور که تصور می شد نتوانست بازار نفت را تکان بدهد. علی رغم افزایش قیمت در هر بشکه نفت به نظر می رسد مشکل کمبود نفت در بازار بدون اینکه نیازی […]

حادثه حمله به تاسیسات نفتی آرامکو اگرچه شوک بزرگی در عرصه بین الملل ایجاد کرد اما بر خلاف بسیاری از پیش بینی ها آن طور که تصور می شد نتوانست بازار نفت را تکان بدهد. علی رغم افزایش قیمت در هر بشکه نفت به نظر می رسد مشکل کمبود نفت در بازار بدون اینکه نیازی به تغییر قیمت وحشتناک نفت باشد حل می شود.

به باور تحلیلگران غربی خودروسواران در همه بخش های جهان نباید نگران صف های طولانی در صف های جایگاه سوخت باشند. اگر چه عربستان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان حالا پس از حمله به آرامکو نیمی از تولید نفتش کاهش داشته اما اخلال در کار بزرگترین صادرکننده نفت جهان تنها ۱۵ درصد قیمت نفت را بالا برد و پس از آن هم تا ۶۵ دلار سقوط کرد.

ایالات متحده آمریکا سال های سال به واردات نفت متکی بود اما حالا با تولید نفت شیل و فناوری های جدید به تولیدکننده بزرگ نفت تبدیل شده است. در عین حال بسیاری از اقتصادهای دنیا به خاطر تحولاتی که در حمل و نقل و دیگر صنایع داشته اند توانسته اند تا حد زیادی از مصرف نفت خود کاسته و از منابع جایگزین مانند گاز طبیعی یا انرژی تجدیدپذیر استفاده کنند.

هری چلینگوئیریان، مدیر تحقیقات کالا در بانک “بی ان پی پاریبا” در این باره اظهار کرده است: در مجموع جهان آمادگی بیشتری برای مدیریت شوکهای نفتی نسبت به دهه ۷۰ دارد. در سال ۱۹۷۳ پس از تحریم اوپک علیه حامیان رژیم صهیونیستی در هنگامه جنگ یوم کیپور و در سال ۱۹۷۹ پس از انقلاب ایران، قیمتهای نفت در مدت چند ماه افزایش پیدا کرد و اقتصادهای توسعه یافته را به زانو درآورد.

آنچه نمی توان در آن تشکیک کرد این است که قیمت نفت تابعی از عرضه و تقاضا است. مساله ای که باید در ارزیابی وضع کنونی بازار نفت به آن توجه شود. بیژن نامدار زنگنه، در رابطه با پیش بینی خود از بازار نفت اظهار کرده عده‌ای مدعی هستند نفت از بازار‌های جهانی خارج شده است، من فکر نمی‌کنم موضوع مهمی باشد و به‌زودی تعادل به بازار بازمی‌گردد.

Image result for ‫بازار جهانی نفت‬‎

اینکه برخلاف انتظار شوک نفتی نتوانست تحول ملموسی در بازار نفت ایجاد کند پیام های زیادی دارد. پیام هایی که به کشورهای تولیدکننده نفت هشدارهای زیادی می دهد. باید این واقعیت را پذیرفت که جهان نسبت به قبل وابستگی کمتری به چند تولیدکننده بزرگ دارد. همین مساله بسیاری از تحلیلگران را به بررسی این گزاره وا می دارد که قرار است چه آینده ای در انتظار نفت در دنیای پیش رو باشد.

نگرانی از کاهش رشد تقاضا برای نفت پس از افزایش تنش‌های تجاری چین و آمریکا، یکی از موضوعاتی است که می تواند بازار نفت را تحت شعاع قرار بگیرد. با این وجود تولید نفت آمریکا موضوعی است که در این چند سال گذشته نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در بازار نفت داشته است. آمریکا در پی آن است تا سهم بازار عربستان و روسیه را در بازار نفت با چالش جدی مواجه کند.

موسسه گلدمن ساکس در پیش‌بینی‌ تازه خود به کاهش رشد تقاضای سالانه نفت در ۲۰۱۹ رسیده است. در دیدگاه تحلیلگران این موسسه، عملکرد ناامیدکننده اقتصاد جهانی، رشدتقاضای مصرف‌کنندگان نفت خام را تحت تاثیر خود قرار داده  است. کاهشی که تاریخی به حساب می آید. به این ترتیب این بانک پیش‌بینی‌اش از روند رشد تقاضای نفت خام در ۲۰۱۹ را از ۴۵/ ۱ میلیون به ۲۷۵/ ۱ میلیون بشکه در روز کاهش داده است. با این حال، رقم تجدیدنظر شده همچنان بیش از تخمین‌هایی است که تقاضای روزانه ۰۵/ ۱ میلیون بشکه نفت خام تا پایان سال ۲۰۱۹ را مطرح می‌کند. گلدمن ساکس همچنین رشد تقاضای نفت خام در ۲۰۲۰ را ۴۵/ ۱ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است.

منبع
سلام نو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید