تهران
عکاس :
پ

مراسم بزرگداشت دکتر علی اکبر انتظامی

به گزارش انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی، در این مراسم که با حضور شماری از چهره های علمی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم و خانواده آن مرحوم در تاریخ ۱۸ آذر ۹۴ برگزارشد از سال ها خدمات علمی این استاد به جامعه علمی و صنعتی ایران قدردانی شد.
معاون پژوهش و فناروی وزیر علوم در این مراسم با تسلیت ایام سوگواری آخر صفر و گرامیداشت یاد استاد انتظامی گفت: این استاد فرهیخته منشاء اثرات فراوان و از پیشکسوتان جامعه علمی پلیمر و از مشاهیر علم ایران بوده است.
وحید احمدی با تاکید بر ادامه راه این استاد توسط شاگردان وی افزود: بهترین راه زنده نگه داشتن یاد و خاطره استاد تلاش در مسیر علمی وی و رساندن ایران به مرجعیت علمی در جهان است.
وی با بیان اینکه جوانان ما دل به جامعه علمی ایران بسته اند افزود: باید این داشته ها را ارج بنهیم و تلاش کنیم مشکلات را برطرف کنیم.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره استاد انتظامی و ارج نهادن به تلاش های علمی وی گفت: دکتر انتظامی از افرادی بود که علم و هنر را توامان داشت و انسانی بهشتی در روی زمین بود.
میرزاده افزود: استاد انسانی متین، خوشرو، هوشیار و نمونه یک استاد تمام بود که زحمات زیادی برای ارتقاء علم و دانش در کشور کشید و برماست که یاد و خاطره وی را زنده نگه داریم.
مرحوم دکتر علی ‌اکبر انتظامی پدر علم شیمی و پلیمر ایران در سال ۱۳۲۲ در تبریز متولد شد و تحصیلات عالی خود در مقطع دکترا با اخذ دکترای تخصصی شیمی پلیمر در سال‌ ۱۳۵۰ از دانشگاه لویی پاستور فرانسه به پایان برد و پس از بازگشت به ایران در همان سال در دانشگاه تبریز مشغول به کار شد.
این دانشمند برجسته طی چهار دهه فعالیت خود در دانشگاه تبریز منشأ خدمات بسیاری بود و به‌ عنوان یکی از دانشمندان برتر جهان اسلام و کشور معرفی شد.
دکتر علی ‌اکبر انتظامی در مدت بیش از ۴۰ سال تدریس و فعالیت های علمی بارها به‌ عنوان استاد و پژوهشگر برگزیده انتخاب شد.
این استاد فرزانه سرانجام تیر۱۳۹۴ در تبریز بدرود حیات گفت.
استاد علی اکبر انتظامی که متولد سال ۱۳۲۲ بود مدرک لیسانس شیمی خود را در سال ۱۳۴۵ از دانشگاه تبریز و فوق لیسانس مهندسی شیمی و دکتری تخصصی شیمی پلیمر را طی سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۱ از دانشگاه لویی پاستور فرانسه دریافت کرد.
دکتر انتظامی در سال ۱۳۵۰ در دانشگاه تبریز مشغول به کار شده و طی چهار دهه فعالیت در این دانشگاه منشاء خدمات بسیاری بود و پنج بار به عنوان استاد نمونه دانشگاه تبریز و همچنین به عنوان یکی از دانشمندان برتر جهان اسلام و کشور تقدیر شد.
پرفسور انتظامی که زمینه های تخصصی مورد علاقه اش، پلیمرهای رسانا، پلیمر شدن زنده، پلیمرهای بلور مایع، سامانه‌های دارو رسانی و کاتالیزورهای متالوسن برای پلیمر شدن اولفین‌ها بود طی عمر پربارش موفق به ثبت پنج اختراع، تالیف و ترجمه پنج کتاب، ارائه ۱۹۸ مقاله پژوهشی در نشریات داخلی و بین المللی و ۱۵۰ مقاله پژوهشی در سمینارهای علمی داخلی و بین‌المللی، راهنمایی ۱۶ رساله دکتری و ۸۰ پایان نامه دوره کارشناسی ارشد شده بود.
وی عضو افتخاری انجمن شیمی آمریکا، عضو هیات موسس و هیات مدیره انجمن علوم و مهندسی پلیمر ایران، عضو هیات تحریریه مجلات International Journal of Polymer Science، مجله پلیمر ایران (IPJ) و Pharmaceutical Sciences دانشگاه تبریز بوده است.
در این مراسم که دکتر واشقانی، معاون آموزشی دانشگاه آزاد و جمعی دیگر از اساتید و محققان نیز در آن شرکت داشتند، سالن ابن سینا پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی به سالن مشاهیر پلیمر تغییر نام داد.
پیش از این مراسم نیز مجمع عمومی انجمن پلیمر ایران برگزار شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید