تهران

قانون نظام مهندسی شیمی و پلیمر

 

انجمن صنفی مهندسین پلیمر و شیمی:

سازمان نظام مهندسی شیمی و پلیمر جمهوری اسلامی ایران یک تشکل صنفی و تخصصی از اساتید، دانش آموختگان و کارشناسان بخش صنايع مهندسي شیمی و پلیمر است که وظیفه نظارت بر توسعه پایدار اين بخشها را با تکیه بر تولید دانش بومی برگرفته از آخرین یافته‌های علمی جهانی و الگوی رشد و پیشرفت را بر عهده دارد.

 

 

بریده ای از قانون نظام مهندسی شیمی و پلیمر:

ماده ۱- تعاريف

۱٫ نظام مهندسي شیمی و پلیمر: عبارت است از مجموعه تشكيلات، سازمانها، تشكلهاي صنفي، مهندسي، حرفه‏اي، اشخاص حقيقي و حقوقي و مجموعه قوانين و مقررات، آيين‏‌نامه‏‌ها، دستورالعمل‌ها و استانداردها در بخش صنايع مهندسي شیمی و پلیمر که برای رسیدن به اهداف منظور در این قانون تدوین و به مورد اجرا گذاشته می‌شود.
۲٫ تعريف عمومي واحد شيميايي: هر واحد صنعتي که با استفاده از يک فرایند باعث تغيير در حالت، ترکيب يا خواص مواد اوليه و توليد محصول جديد مي‌شود.
۳٫ فعالیت‌های مهندسی شیمی و پلیمر: شامل کلیه‌ مراحل تخصصی مهندسی شیمی و پلیمر شامل مطالعات فنی و اقتصادی، انتقال دانش فنی و تکنولوژی، طراحی مقدماتی، طراحی تفضیلی، ساخت تجهیزات صنایع شیمیایی و پلیمری و نصب و راه‌اندازی، عملیات بهره‌برداری و تولید، مستند و استانداردسازی فرآیندهای مهندسی شیمی و پلیمر، بازرسی فنی واردات و صادرات مواد شیمیایی-پلیمری و ملاحظات ایمنی و حفاظتی مربوطه است.
۴٫ نهادهای مرتبط: معاونت فناوری ریاست جمهوری، وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، سازمان‌ها و مؤسسات تابع آنها و سایر سازمان‌ها و مراکز مرتبط است.
۵٫ رشته‌های اصلی مهندسی شیمی و پلیمر: رشته‌های اصلی مهندسی شیمی شامل کلیه گرایش‌های مهندسی شیمی، مهندسی پلیمر و مهندسی نفت مصوب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.
۶٫ حرفه‏‌هاي مهندسي شیمی و پلیمر: منظور حرفه‏هاي مهندسي، كارشناسي و كارداني مرتبط با فعاليت‌هاي مهندسی شیمی و پلیمر و سایر رشته‌های مرتبط است.
۷٫ رشته‌های مرتبط: منظور رشته‌های مرتبط با حرفه‌های مهندسی شیمی و پلیمر است که براساس ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط رئیس سازمان تهیه و به تصویب شورای مرکزی می‌رسد.
۸٫ سازمان: منظور سازمان نظام مهندسی شیمی و پلیمر جمهوری اسلامی ایران است.
۹٫ سازمان استان: منظور سازمان نظام مهندسی شیمی و پلیمر استان است.