تهران
کد خبر:46326
پ
حمایت و حضور انجمن در برگزاری چهارمین رویداد استارت‌فست شرکت شتاب‌دهنده کارن

حمایت و حضور انجمن در برگزاری رویداد نفت نرم

حمایت و حضور انجمن در برگزاری چهارمین رویداد استارت‌فست شرکت شتاب‌دهنده کارن شتابدهنده کارن در ادامه سری رویدادهای استارت‌فست خود، رویداد استارت‌فست نفتِ نرم را در تاریخ پنجشنبه ۲۴/۰۵/۱۳۹۸برگزار کرد. مدیر عامل محترم این شرکت، دکتر شهروز زرگریان، هدف از برگزاری این رویداد را بسترسازی جهت آشنایی مدیران صنایع با فضای استارتاپی کشور و در […]

حمایت و حضور انجمن در برگزاری چهارمین رویداد استارت‌فست شرکت شتاب‌دهنده کارن

شتابدهنده کارن در ادامه سری رویدادهای استارت‌فست خود، رویداد استارت‌فست نفتِ نرم را در تاریخ پنجشنبه ۲۴/۰۵/۱۳۹۸برگزار کرد. مدیر عامل محترم این شرکت، دکتر شهروز زرگریان، هدف از برگزاری این رویداد را بسترسازی جهت آشنایی مدیران صنایع با فضای استارتاپی کشور و در نتیجه حضور پر رنگ استارتاپ‌ها در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی عنوان کرد.

نوپانه نفتِ نرم از دو بخش اصلی تشکیل شد. در بخش ابتدایی این مراسم و با دعوت رسمی دبیر پنل، جناب آقای دکتر محمد نجفی، از پنلیست­های محترم، پنل تخصصی برگزار شد که در آن موضوعاتی از جمله بسترسازی، رشد و گسترش تفکر  Industry 4.0 در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، لزوم پایش مستمر نیازها و چالش‌ها در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و تبدیل آن به فرصت، بسترسازی همکاری استارتاپ­های بین‌المللی و ایرانی با حمایت شرکت‌های corporate accelerators و صنعت، ادغام و تیم‌سازی در محصولات و سرویس‌های استارتاپی حوزه‌های سنسور، دیجیتالیزیشن، داده‌کاوی، اینترنت اشیا، مانیتورینگ، داشبوردینگ و کاتالیست به منظور بهره‌برداری از آنها در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و پکیج‌های قراردادی و حمایتی از استارتاپ‌های قابل استفاده در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی مورد بررسی قرار گرفت. پنلیست­های حاضر در این پنل آقایان مهندس مهندس سجادی نیری، دبیر محترم ستاد توسعه فناوری­های نرم و هویت­ساز، دکتر سعیدی، مدیر عامل محترم پتروشیمی جم، و دکتر خان آقا، رئیس محترم امور بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت، بودند. در بخش آغازین مراسم، جناب آقای دکتر حمید رضا امیری­نیا، رئیس محترم هیئت مدیره موسسه دانش­بنیان برکت، با حضور در جایگاه و ایراد سخنرانی به عنوان سخنران ویژه، پنل را افتتاح کردند. دکتر امیری­نیا پس از معرفی و بیان سوابق علمی و اجرایی خود، به بیان شرایط فعلی کشور و نقش نفت و گاز در اقتصاد کشور پرداختند. بر همین اساس ایشان این چنین اظهار داشتند که اقتصاد کشور به شدت وابسته به نفت و گاز بوده و کمتر اثری از فناوری در پیشبرد اقتصادی کشور دیده می­شود. ایشان با تاکید بر نقش فناوری در پیشبرد اقتصادی کشور، از جوانان خواست که به حوزه استارتاپی ورود کنند. ایشان در بخشی از صحبت­های خود تحریم را فرصتی دانستند که به دلیل آن چشم و گوش مسئولین برای حرف جوانان و بها دادن به آنها باز شده است. دکتر امیری­نیا با بیان این موضوع که طبق اصل ۴۵ و ۴۹ ستاد اجرایی فرمان امام متعلق به مردم است این چنین اظهار داشتند که در اموری که دولت و مردم توانایی انجام آن را دارند ورود نخواهیم کرد ولی چون سرمایه نسبتا عظیمی در اختیار داریم و طبق اصل ۴۵ و ۴۹ این سرمایه ادامه دار خواهد بود، این آمادگی ایجاد شده که امروز ستاد اجرایی فرمان امام خود را برای حمایت از کسب و کارهای استارتاپی موظف کند. امروز و بواسطه وجود مجموعه سرمایه­گذاری Bahman Capital، ستاد اجرایی فرمان امام در ۱۰۰ پروژه ورود کرده است.

پس از افتتاح پنل توسط دکتر امیری­نیا، پنلیست­های محترم به ایراد سخنرانی در زمینه­های مورد نظر پرداختند. در همین رابطه ابتدا مهندس سجادی نیری شکل گیری شرکت­های دانش­بنیان را اولین گام در فرایند توسعه معاونت علمی دانسته­اند. در واقع بحث حمایت از شرکت­های دانش­بنیان را نقطه ورود معاونت علمی و فناوری به عرصه فناوری کشور دانسته­اند. ایشان با بیان این موضوع که شرکت­های دانش بنیان تنها فعالان اکوسیستم فناوری کشور نیستند، این چنین بیان داشتند که تلاش برای گسترش فضای خلاقیت و نوآوری یکی دیگر از فعالیت­های معاونت برای گسترش فضای گفتمان خلاقیت و نوآوری بوده است. ولی با توجه به اینکه فضای گفتمانی به تنهایی برای حل معضلات کفایت نمی­کند، تلاش معاونت بر این بود که از بخش­ها و پلیرهای اکوسیستم توسعه نوآوری کشور حمایت کند. در همین راستا، در مقطعی با حمایت از برگزاری رویداد و Startup weekend در جهت شکل گیری و قدرت یافتن اکوسیستم استارتاپی کشور و شرکت­های استارتاپی قدم برداشت. در مقطع بعد معاونت به حمایت از شرکت­های شتابدهنده پرداخت. در گام بعد معاونت به دانشگاه­ها و سازمان­هایی که متوجه اهمیت Innovation center جهت حل مشکلات درون سازمانی خود شده بودند، ورود کرد. در نهایت معاونت به کارخانه­های نوآوری ورود کرد. محلی از جنس مجموعه­های خصوصی با رویکرد پارک علم و فناوری. ایشان در نهایت به بیان اینکه در پی این هستیم که در این مرحله از فرایند توسعه معاونت به شکل گیری و رشد کارخانه­های نوآوری در استان­های دیگر بپردازیم. ایشان در نهایت با ترجمه نفت نرم به­عنوان یک رویکرد نوآورانه و نرم به صنعت نفت،گاز و انرژی، این چنین بیان داشتند که برای تقریب به ذهن کردن این موضوع با فضایی مواجه هستیم که در آن زنجیره­های مختلف صنعت نفت از بالادست تا پایین­دست و مشکلات و چالش­های موجود در این بخش­ها را داریم و از طرفی با یک Startup pool مواجه هستیم که می­تواند به صنعت نفت خدمت کنند. یک بار ما مدیران کشور بپذیریم که ذهنمان را از راه حل­هایی که پیش ساخته در ذهن داریم خالی کنیم و به جوانان اجازه بدهیم که با استارتاپ­ها بیایند و کشور را متحول کنند. در ادامه دکتر سعیدی به ایراد سخنرانی پرداختند. ایشان در آغاز صحبت­های خود این چنین بیان داشتند که شرکت­های استارتاپی برای موفقیت باید وارد محیط هدف شوند و منتظر نمانند که محیط به سمت آنها بیاید. چراکه وقتی استارتاپ­ها خود را در محیط قرار می­دهند می­توانند صدای مشتری را بشنوند، مشکل او را بفهمند و در نهایت با مطرح کردن یک مشکل برای سیستم، محیط، طرح خود برای رفع مشکل سیستم را مطرح کنند. در ادامه ایشان این چنین بیان داشتند که در حوزه Innovation آن چیزی که مهم است ترکیب جدید منابع است. بدین معنی که باید از منابع موجود به سبک جدید و پربازده­تر بهره ببریم. ایشان پس از ذکر این نکته که هدف اصلی از کارآفرینی رفع مشکلات مردم و سیستم است، این چنین بیان داشتند که در مبحث کارآفرینی سه بحث اصلی وجود دارد:

  • افزایش کیفیت زندگی
  • افزایش نوآوری و خلاقیت
  • افزایش تولید و بازده

ایشان در نهایت با ذکر این نکته که برگزاری رویدادهایی مشابه به شدت در شبکه سازی و ارتباط مدیران اثر گذار است این چنین بیان داشتند که برگزاری رویدادهایی از جنس استارت­فست شتابدهنده کارن می‌تواند بستری مناسب جهت طرح و به اشتراک گذاری چالش­ها بین مدیران باشد. بستری که در آن فرصتی برای رفع مشکلات فراهم شده و منجر به تولید ثروت خواهد شد. در آخرین بخش از پنل دکتر آقا خان به بیان این نکته پرداختند که جنس فرصت­هایی که تا به حال پژوهشگاه مهیا کرده متفاوت از جنس فرصت­های نوآورانه مطرح شده توسط سخنرانان قبلی بوده است. ایشان ابراز امیدواری کردند که چالش­هایی که پژوهشگاه جهت بهره­برداری از فرصت­های اقتصادی داشته، می­تواند پیش زمینه مفیدی جهت طراحی اکوسیستم برای شرکت­های نوآور باشد. ایشان در نهایت و پس از برشمردن دوره­های مختلفی که در پژوهشگاه برای تجاری سازی فناوری­هایی که Develop شده­اند وجود داشته، این چنین بیان داشتند که اگر سازمانی مثل پژوهشگاه که خودش جزئی از صنعت است و برای ورود به صنعت مشکل دارد، مسلما ورود به این حوزه برای شرکت­های نوآور سخت­تر خواهد بود. بر این اساس و با توجه به اشاراتی که وزیر محترم در آیین نامه حمایت از شرکت­های دانش­بنیان داشته­اند، دکتر خان آقا این چنین بیان داشتند که با توجه به انبوه فرصت­هایی که در کشور موجود است، موضوع بازارسازی برای شرکت­های نوآور باید مطرح و از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

پس از اتمام پنل و استراحتی کوتاه رویداد نفتِ نرم به بخش دوم و انتهایی خود وارد شد. در این بخش، شرکت شتابدهنده کارن با قرار دادن تریبون در اختیار ۷ شرکت استارتاپی آنها را در معرفی خدمات خود به مدیران صنعتی یاری بخشید. قابل ذکر است که از مجموع ۷ استارتاپی که در رویداد نفتِ نرم به Pitch استارتاپی پرداختند، ۳ استارتاپ (WideTech, Geosteering Office, Petroviser) بین­المللی و ۴ استارتاپ داخلی (ایوار، فناوری­های هزاره سوم، همراستا و اسمارت مدیکو) داخلی بودند. در نهایت صحبت­های مجری و ابراز امیدواری جهت حضور پر رنگ­تر و گسترده­تر شرکت­های استارتاپی در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بواسطه برگزاری رویدادهای کارن حسن ختامی بر پایان رویداد نفتِ نرم بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید