تهران
کد خبر:45955
پ
تقویت حضور بخش خصوصی در صنعت نفت با نقاط قوت، نقاط قابل بهبود، تهدیدها و فرصت‌هایی مواجه است.

توان داخلی‌ها و حمایت دولتی‌ها در صنعت نفت

* رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران دولت باید توجه کند که در این باره حساب خصولتی‌ها از بخش خصوصی جدا است. در نهایت این بخش می‌تواند با همکاری و هم‌افزایی توان ساخت داخل را افزایش دهند. نقاط قوت شرکت‌های داخلی را می‌توان در ۷ سرفصل مطرح کرد. این سرفصل ها عبارتند از: نیروی […]

* رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران

دولت باید توجه کند که در این باره حساب خصولتی‌ها از بخش خصوصی جدا است. در نهایت این بخش می‌تواند با همکاری و هم‌افزایی توان ساخت داخل را افزایش دهند. نقاط قوت شرکت‌های داخلی را می‌توان در ۷ سرفصل مطرح کرد.
این سرفصل ها عبارتند از: نیروی کار متخصص، نگاه صرفه‌جویانه و بهره‌ور محور، قابلیت تحرک و تغییر پذیری بالا، قابلیت چانه زنی و مذاکرات برد-برد، تجربه و سوابق ملی و بین‌المللی، توان صدور دانش و خدمات فنی و مهندسی، دسترسی به امکانات و تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری که می‌تواند ۷۵ درصد نیاز صنعت نفت را تأمین کند.
اما در همین حال باید در برخی از بخش‌ها بهبود ایجاد شود. از جمله توان تأمین مالی و مقابله با بحران‌های ناگهانی، راهبردهای مبتنی بر هم افزایی و تجمیع توان داخلی، نیاز به حمایت دولت در مشارکت‌های بین‌المللی و پشتیبانی در بازارها.
به هر حال ایران کشوری است که موقعیت مناسب و مهمی از لحاظ ژئوپولتیک منطقه و امنیت انرژی جهان دارد. اکنون که تحریم‌ها فرصت ورود سرمایه خارجی و فناوری‌های روز دنیا را سخت کرده است، بخش خصوصی می‌تواند سرعت حرکت صنعت نفت را روی ریل توسعه افزایش دهد.

 

منبع
خبرآنلاین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید