تهران
کد خبر:52799
پ

با ۳۶ شرکت بورسی سهام عدالت آشنا شوید

از ۴۹ شرکت حاضر در سبد سهام عدالت تعداد ۳۶ شرکت بورسی هستند که ارزش مقطع واگذاری آنها ۲۲ هزار و ۷۸۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده و هم اکنون ارزش آنها به ۳۶۶ هزار و ۵۸۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.  در مورخه ۹ اردیبهشت ماه سال جاری و با […]

از ۴۹ شرکت حاضر در سبد سهام عدالت تعداد ۳۶ شرکت بورسی هستند که ارزش مقطع واگذاری آنها ۲۲ هزار و ۷۸۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده و هم اکنون ارزش آنها به ۳۶۶ هزار و ۵۸۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

 در مورخه ۹ اردیبهشت ماه سال جاری و با ابلاغیه رهبر انقلاب، با درخواست رئیس جمهور مبنی بر آزادسازی سهام عدالت موافقت شد.

بررسی ها نشان می دهد تا تاریخ ۶ اردیبهشت ماه سال جاری، ۴۹ شرکت در پرتفوی  سهام عدالت حضور دارند که ارزش مقطع واگذاری آنها ۲۶ هزار و ۶۳۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است که در پی رشد شاخص کل و افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه، ارزش روز پرتفوی به ۳۷۰ هزار و ۱۸۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. بنابراین تقریبا ارزش کل پرتفوی سهام عدالت بیش از ۱۴ برابر شده است.

از ۴۹ شرکت حاضر در سبد سهام عدالت تعداد ۳۶ شرکت بورسی هستند که ارزش مقطع واگذاری آنها ۲۲ هزار و ۷۸۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده و هم اکنون ارزش آنها به ۳۶۶ هزار و ۵۸۶ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

یک نماد عرضه اولیه شده در بین 36 شرکت بورسی سهام عدالت

در ادامه به بررسی مختصر این ۳۶ شرکت خواهیم پرداخت.

خودرویی های سهام عدالت

یک درصد از سهام دو شرکت بزرگ ایران خودرو (خودرو) و سایپا (خساپا) متعلق به مشمولین سهام عدالت می باشد. همچنین ۲ درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری رنا (ورنا) نیز به سهام عدالت اختصاص یافته است.

چهار بانک در بین بورسی های سهام عدالت

بانک ملت (وبملت)، بانک صادرات (وبصادر)، بانک تجارت (وتجارت) و پست بانک (وپست) چهار بانک حاضر در بین شرکت های بورسی سهام عدالت می باشند که سهام اختصاص یافته هر کدام به سهام عدالت به ترتیب ۳۰ درصد، ۴۰ درصد، ۴۰ درصد و ۲۵ درصد می باشد.

۲۰ درصد از سهام پالایشی ها در سبد سهام عدالت

پالایش نفت تهران (شتران) تنها شرکت پالایش نفت است که در بین سایر شرکت های پالایشی ۷۰ درصد از سهام آن به مشمولین سهام عدالت تعلق یافته است. پنج شرکت پالایش نفت دیگر که عبارتند از  پالایش نفت بندرعباس (شبندر)، پالایش نفت شیراز (شراز)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، پالایش نفت تبریز (شبریز) و پالایش نفت لاوان (شاوان) هر کدام ۲۰ درصد از سهامشان به مشمولین سهام عدالت تعلق گرفته است.

دو سیمانی در بین بورسی های سهام عدالت

۵۰ درصد از سهام شرکت های سیمان داراب (ساراب) و ۳۴ درصد از سهام سیمان دشتستان (سدشت) در سبد سهام عدالت قرار دارد.

یک نماد عرضه اولیه شده در بین پتروشیمی های بورسی سهام عدالت

۱۵ درصد از سهام پتروشیمی جم (جم) ،۳۰ درصد از سهام پتروشیمی مارون (مارون) و ۳۰ درصد از سهام پتروشیمی فجر (بفجر) متعلق به سبد سهام عدالت می باشند. همچنین ۱۰ درصد از سهام پتروشیمی شهید تندگویان با نماد شگویا که به تازگی سهام آن عرضه اولیه شد، در سبد سهام عدالت می باشد.

۴۰ درصد از سهام صنایع پتروشیمی خلیج فارس با نماد فارس نیز متعلق به مشمولین سهام عدالت می باشد.

 فولادی های بورسی سهام عدالت

سهام دو شرکت فولاد خوزستان (فخوز) و فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) در سبد سهام عدالت و هر کدام به میزان ۳۰ درصد قرار دارد. همچنین ۳۹ درصد از سهام فولاد آلیاژ ایران (فولاژ) نیز متعلق به مشمولین سهام عدالت می باشد.

یک بیمه در سبد بورسی های سهام عدالت

۵۵ درصد از سهام بیمه دانا با نماد دانا در بورس نیز متعلق به مشمولین سهام عدالت می باشد.

اخابر و لکما هم در بین بورسی های سهام عدالت

۲۰ درصد از سهام مخابرات ایران با نماد اخابر و ۳۵ درصد از سهام کارخانجات مخابراتی ایران با نماد لکما متعلق به سهامداران سهام عدالت می باشد.

۱۰ شرکت بورسی دیگر سهام عدالت

سایر شرکت های بورسی و درصد سهام آن ها در سبد سهام عدالت عبارتند از: آلومینیوم ایران (فایرا، ۳۰ درصد)، پارس سوئیچ (بسوئیچ، ۴۶ درصد)، چادرملو (کچاد، ۲۱ درصد)، حمل و نقل پتروشیمی (حپترو، ۲۹ درصد)، سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا، ۲۳ درصد)، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حکشتی، ۲۴ درصد)، گل گهر (کگل، ۱۱ درصد)، نیرو ترانس (بنیرو، ۳۱ درصد)، ملی صنایع مس (فملی، ۳۷ درصد) و مدیریت پروژه های نیروگاه ایران (ومپنا، ۲۶ درصد).

منبع
نبض بورس
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید