تهران
کد خبر:56951
پ

انتقاد شدید چین از اقدام کانادا به بهانه «قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ»

سفارت چین در اُتاوا، اعتراض کانادا به قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را دخالت در امور داخلی خود توصیف کرده و به شدت از اقدامات این کشور انتقاد کرد. اقدام کانادا در تعلیق پیمان خود با هنگ‌کنگ در زمینه استرداد مجرمان و همچنین توقف صادرات تجهیزات نظامی «حساس» به این منطقه، با اعتراض شدید چین مواجه […]

سفارت چین در اُتاوا، اعتراض کانادا به قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ را دخالت در امور داخلی خود توصیف کرده و به شدت از اقدامات این کشور انتقاد کرد.

اقدام کانادا در تعلیق پیمان خود با هنگ‌کنگ در زمینه استرداد مجرمان و همچنین توقف صادرات تجهیزات نظامی «حساس» به این منطقه، با اعتراض شدید چین مواجه شد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» سفارتخانه چین در اُتاوا با صدور بیانیه‌ای گفت قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ، امنیت را در این منطقه حفظ می‌کند اما دولت کانادا با این اقداماتش، شدیداََ در امور داخلی چین دخالت کرده است.

در این بیانیه آمده است: «برخی کشورهای غربی از جمله کانادا، به بهانه حقوق بشر، در امور هنگ‌کنگ دخالت کرده‌اند که قوانین بین‌المللی و استانداردهای روابط بین‌المللی را به شدت نقض کرده است».

کانادا روز شنبه (۹۹٫۴٫۱۵) در اعتراض به تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ، پیمان خود با این منطقه در زمینه استرداد مجرمان را تعلیق و همچنین صادرات تجهیزات نظامی «حساس» به هنگ‌کنگ را متوقف کرد.

آمریکا و متحدانش مدعی هستند که چین به وعده‌هایش برای حفظ خودمختاری هنگ‌کنگ عمل نکرده اما این کشور ضمن رد این ادعاها اعلام کرده که قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ برای مقابله با خشونت و تروریسم تصویب شده است.

هنگ‌کنگ از سال ۱۸۴۲ تا ۱۹۹۷ تحت سیطره بریتانیا بود اما در سال ۱۹۹۷ و پس از پایان یافتن پیمان پیشین با بریتانیا به جمهوری خلق چین پیوست.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا به دنبال اعمال فشار به چین برای کاهش تسلط این کشور بر هنگ‌کنگ هستند. این در حالی است که سیاست «یک کشور، دو سیستم» یا سیاست «چین واحد» از سال ۱۹۷۹ تا به امروز موضع رسمی آمریکا بود.

طبق این سیاست، واشنگتن هنگ‌کنگ و تایوان را بخشی از سرزمین اصلی چین می‌داند اما آمریکا در عمل طی پایبندی به این سیاست نشان نداده و اخیرا وزیر خارجه آمریکا به کنگره این کشور اعلام کرد که واشنگتن دیگر هنگ‌کنگ را خودمختار نمی‌داند.
منبع: خبرگزاری فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید