تهران
کد خبر:57320
پ

التهاب شدید قیمت‌ها با کاهش درآمد نفتی

آخرین شنیده‌ها حاکی از رسیدن هواپیمای حامل پالت‌های دلار و تعیین تکلیف بخشی از پول مسدود شده ایران در کره‌جنوبی است. دو سیگنالی که احتمالا بازار ارز را متاثر کند. قیمت طلا در روزهای اخیر نوسانات قابل توجهی داشته است. طبق آخرین روایت رسانه‌ها از بازار طلا و سکه، هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ […]

آخرین شنیده‌ها حاکی از رسیدن هواپیمای حامل پالت‌های دلار و تعیین تکلیف بخشی از پول مسدود شده ایران در کره‌جنوبی است. دو سیگنالی که احتمالا بازار ارز را متاثر کند.

التهاب شدید قیمت‌ها با کاهش درآمد نفتی

قیمت طلا در روزهای اخیر نوسانات قابل توجهی داشته است. طبق آخرین روایت رسانه‌ها از بازار طلا و سکه، هر سکه طرح جدید ساعت ۱۶ روز سه‌شنبه در بین معامله‌گران بازار تهران با قیمت ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان معامله شد و ۵۵۰ هزار تومان از سقوط روز دوشنبه را جبران کرد.

سکه روز دوشنبه شدیدترین افت روزانه را طی ۲۰ ماه اخیر رقم زد، سپس در روز گذشته همزمان با تغییر مسیر دلار بار دیگر به کانال ۱۰ میلیون تومانی بازگشت. تقویت ۷/ ۵ درصدی قیمت این فلز گرانبها در روز گذشته غالبا متاثر از حرکت نرخ داخلی دلار بود تا جهت‌گیری طلای جهانی. طلای جهانی دیروز برخلاف روند معمول خود با سایر کامودیتی‌ها همراه شد و کاهشی عمل کرد. در حالی که تشدید نگرانی از موج جدید کرونا می‌توانست اونس طلا را به بالای ۱۸۰۰ دلار هدایت و از سکه حمایت کند.

باید منتظر اثرپذیری قیمت طلا از دلار باشیم تا سیگنال‌های بازار جهانی. اما دلار چه چشم‌اندازی دارد؟

در این مورد دو خبر امروز این روزنامه قابل توجه بوده است. اول اینکه افزایش گمانه‌زنی‌هایی درخصوص ورود محموله‌های ارزی حاصل از فروش طلای ونزوئلا به بازارهای ایران شکل گرفته که صحت آنها می‌تواند جهت‌گذاری قیمت‌ها را به کلی تغییر دهد. براساس شنیده‌ها، دیروز هواپیمای حامل پالت‌های دلار به کشور وارد شده که احتمال وقوع شوک ارزی و سقوط آزاد قیمت‌ها را تقویت می‌کند. با این حال این موضوع از سوی مقامات دولتی تایید نشده و نمی‌توان درخصوص صحت و سقم آن اظهارنظری کرد.

دومین خبر هم مربوط به روند مذاکره با کره جنوبی است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و کره‌جنوبی اعلام کرد: براساس توافق صورت گرفته، قرار شد بخشی از پول ایران در کره‌جنوبی به‌صورت اقلام پزشکی و دارو به کشور برگردد.

حسین تنهایی ادامه داد: در همین راستا وزارت بهداشت این اقلام را با هماهنگی بانک‌مرکزی اعلام خواهد کرد.

در بازار جهانی طلا چه خبر است؟
طلای جهانی که روز سه‌شنبه تا سطح ۱۷۸۷ دلار هم بالا رفته بود، نهایتا ساعت ۱۶ به قیمت ۱۷۷۷ دلار بازگشت و برخلاف انتظار با سایر کامودیتی‌‎ها همراستا شد. با وجود افزایش ابتلا به کرونا و بروز موج جدیدی از نگرانی درخصوص ترمیم فعالیت‌های اقتصادی، عملکرد بهتر از انتظار بخش خدمات امریکا در ماه ژوئن(PMI) و تقویت احتمال احیای اقتصاد چین بر طلا فشار آورد.

تقویت مجدد شاخص دلار هم بر قیمت طلا سنگینی کرد و به این ترتیب، هر اونس طلا افتی ۱۰ دلاری را از سقف روزانه تجربه کرد.

با این حال، گزارش نگران‌کننده اتحادیه اروپا در مورد اثرات مخرب همه‌گیری کرونا منجر به ایجاد جو منفی در بازارهای کالایی شد. تازه‌ترین پیش‌بینی اتحادیه اروپا مبنی بر سقوط ۷/ ۸ درصدی اقتصاد این منطقه در امسال بهانه مضاعفی برای خروج سرمایه‌ها از بازارهای ریسکی است.

درباره بازار ارز که روند آن بر روی قیمت طلا اثرگذار خواهد بود گزارش «هواپیمای حاوی دلارها رسید» را بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید